Transformacja to tak naprawdę likwidacja?

Opublikowano: 19.02.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1457

Coraz więcej przesłanek wskazuje na to, że „sprawiedliwa transformacja” sektora górniczo-energetycznego będzie zwykłym procesem likwidacji poszczególnych kopalń. Związkowcy obawiają się, że setki tysięcy pracowników sektora mogą stracić zatrudnienie.

Według słów Arkadiusza Siekańca, wiceprzewodniczącego Związku Zawodowego Górników w Polsce (ZZGwP) opublikowanych przez portal wnp.pl, na tym etapie rozmów o przekształceniach w górnictwie nie można wykluczyć drastycznych skutków w postaci upadłości firm okołogórniczych i wysłaniu tysięcy górników na bezrobocie.

Mimo prób rozszerzenia działań osłonowych, rząd nie przedstawił dotychczas kompleksowych rozwiązań tej kwestii. Nadal brak konkretnych propozycji co do tego, jak odbędzie się zastępowanie miejsc pracy w sektorze górniczym i okołogórniczym pracą w innych branżach. „Tajemnicą owiane są plany na umiejscowienie w regionach górniczych (głównie na Śląsku) innych branż przemysłowych, nie ma woli na wsparcie pracodawców, którzy muszą się przebranżowić, ani dla tych, którzy zatrudnią byłych pracowników szeroko pojętego górnictwa i energetyki” – zaznacza Arkadiusz Siekaniec. Wskazuje, ze pracownicy kopalń z niepewnością czekają na ostateczne wyniki rozmów prowadzonych na linii związki zawodowe – rząd.

„Pracownicy zatrudnieni pod ziemią i pracownicy przeróbki mechanicznej węgla czekają na urlopy górnicze. Nie wiadomo, jakie zasady będą dotyczyć otrzymania jednorazowej odprawy. Kiedy? Ile? Czy i gdzie dorobię do emerytury? – to najczęściej padające pytania zdezorientowanych pracowników” – mówi Siekaniec. Choć wiadomo, że osłony i wsparcie mają być kierowane do pracowników likwidowanych kopalń, to nadal nikt nie zna szczegółów. Jeszcze gorzej zdaniem Siekańca sprawa wygląda dla ogromnej rzeszy pracowników powierzchni oraz tysięcy osób pracujących w firmach okołogórniczych, którym rząd nie zaproponował dotychczas rozwiązań pozwalających znaleźć inne zatrudnienie lub godnie zakończyć aktywność zawodową.

„Nie mówmy zatem o sprawiedliwej transformacji, bowiem czekać nas może likwidacja miejsc pracy oraz zapaść gospodarcza i społeczna na Śląsku” – dodaje Siekaniec.

Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
mackadmin
Użytkownik
mackadmin

od kiedy uklada sie domino na styropianie?