Tragiczne skutki katastrofy ekologicznej

Opublikowano: 11.05.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 71

Wyciek ropy naftowej, do którego doszło po eksplozji na platformie Deepwater Horizon, przerodził się w jedną z największych w historii katastrof ekologicznych. Greenpeace ujawnia niepublikowane dotąd zdjęcia, prezentujące tragiczne skutki wybuchu na platformie BP.

Pokryte czarną mazią morskie żółwie – oto szokujące obrazy z Zatoki Meksykańskiej, do których dotarł Greenpeace. Większość żółwi morskich widocznych na zdjęciach należy do zagrożonego gatunku Kemp’s Ridley, czyli żółwia zatokowego – donosi Washington Post.

Organizacja ekologiczna otrzymała fotografie od National Oceanic i Atmospheric Administration (NOAA) wykorzystując prawo do uzyskiwania informacji publicznej. Ekolodzy uważają, że jest to ewidentny dowód na to, że rząd USA ukrywał przed opinią publiczną prawdziwe oblicze katastrofy.

„Zdjęcia martwych żółwi morskich, całkowicie pokrytych w ropie naftowej, przedstawiają zupełnie inny obraz niż to, co pokazywali nam amerykańscy urzędnicy” – powiedział John Hocevar, biolog morski współpracujący z Greenpeace. „Podczas gdy Biały Dom starał się w przekazach medialnych kłaść nacisk na historię uratowanych zwierząt wypuszczonych na wolność, ukrywał obrazy przedstawiające worki na śmieci pełne martwych żółwi morskich” – dodał.

Przedstawiciele Greenpeace zwrócili się do NOAA z prośbą o komentarz, ale do tej pory nie otrzymali odpowiedzi.

20 kwietnia 2010 roku eksplozja platformy wiertniczej Deepwater Horizon należącej do firmy BP zabiła 11 pracowników i doprowadziła do największego w historii wycieku ropy. Do sierpnia z uszkodzonego szybu wyciekło niemal 5 mln baryłek ropy do wód Zatoki Meksykańskiej (a dziennie uwalniało się z niego nawet 62 tys. baryłek). Inżynierowie zatkali szyb 15 lipca, choć do 19 września nie został on całkowicie zacementowany.

Był to drugi pod względem wielkości wyciek ropy w historii ludzkości – jedynie podczas celowego podpalenia szybów w Zatoce Perskiej przez Irakijczyków w 1991 roku, statystyki były bardziej przerażające (ok. 8 milionów baryłek).

W trakcie przeciągającej się katastrofy ekologicznej rozgorzała debata dotycząca losów ropy pochodzącej z wycieku. Szacunki Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA), zgodnie z którymi około połowa ropy wyparowała, została zebrana lub spalona były otwarcie krytykowane jako zbyt optymistyczne. Naukowcy twierdzą, że miną jeszcze lata zanim środowisko naturalne odzyska równowagę.

Na podstawie: Washington Post, Greenpeace, NOAA
Źródło: Ekologia.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
gonzo111
Użytkownik
gonzo111

Zbrodniarze i mordercy. W swej pazerności, chciwości niszczą wszystko co cenne, wartościowe i piękne.
Ale wciąż wierzę, że doczekają kary.
Wciąż wierzę.

strahul
Użytkownik
strahul

Jak ja nienawidze ameryki… Za to ze uwazaja sie za kolebke wolnosci, a w rzeczywistosci sa jechani w pupke bez mydla. Aspartam, GMO, konserwanty (boskie E-xxx, emulgatory bla bla bla itp), mcdonaldsy nimi przepelnione, szczepionki dla niemowlat, inwigilacje, klamstwa, morderstwa polityczne i szatanisci (przepraszam, Illuminaci) rzadzacy panstwem, okradanie obywateli drukowaniem kasy bez pokrycia, uzywanie wojsk do zalatwiania prywantych spraw politykow, i najglupsze spoleczenstwo w historii swiata, kreowanie i finanswoanie terroryzmu, mordowanie wlasnych obywateli… Gdyby nie visy i podkradanie naukowcow innym panstwom, w stanach nadal jezdzili by dylizansami. Ale jak co do czego to wszyscy LOVE AMERIKA! Gowno prawda. “Karą dla tych co ziemie rozwalą, będzie talon na czas w którym sami się spalą!”. Najpierw zalatwimy polskich politykow, pozniej bierzmy sie za swiat, jak nie my to kto?

Hassasin
Użytkownik
Hassasin

Kiedy to wszystko pier..lnie ? Przykład dla swiata idzie z Usraela …ten syf , ta degrengolada mózgowa to ogarnia również Europe i Polskę ….czas się zbroić .