Topnienie lodowców uwolni toksyczne odpady przemysłowe

Opublikowano: 07.04.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1236

Topnienie wiecznej zmarzliny w Arktyce, do którego może dojść w wyniku zmian klimatycznych, doprowadzi do uwolnienia do środowiska substancji radioaktywnych, metali ciężkich i odpadów przemysłowych. Taki wniosek wynika z badań niemieckiego Instytutu Alfreda Wegenera, opublikowanych w czasopiśmie „Nature Communications”.

Moritz Langer, autor badania, podaje, że w Arktyce jest 13-20 tys. zanieczyszczonych terytoriów, położonych w pobliżu 4,5 tys. osad przemysłowych. Jednocześnie w tych regionach znajduje się 3,5-5,2 tys. Z nich, których topnienie rozpocznie się przed końcem tego stulecia. Langer wyjaśnia, że ​​przez cały ten czas odpady przemysłowe w Arktyce nie były usuwane, ponieważ wierzono, że wieczna zmarzlina nigdy się nie stopi.

Wszystkie pola i gałęzie przemysłu zostały zbudowane przy założeniu, że wieczna zmarzlina pozostanie taka, jak jest, ale to założenie nie jest już prawdziwe. Po stopieniu zanieczyszczonego lodu arktycznego do środowiska zostaną uwolnione niebezpieczne substancje. Stwarza to poważne zagrożenie dla środowiska, które w niedalekiej przyszłości zostanie zaostrzone przez zmiany klimatu.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.