Topnienie lodowców może uwolnić radioaktywny opad

Opublikowano: 16.04.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1361

Lodowce na Ziemi topnieją coraz szybciej, co prowadzi do wielu niebezpieczeństw dla współczesnego świata. Jest to m. in. podnoszenie się poziomu mórz, występowanie coraz częstszych anomalii pogodowych, czy wymieranie gatunków zwierząt. Jak się okazuje, kolejnym zmartwieniem mogą być opady nuklearne znajdujące się głęboko pod lodem.

Badania zaprezentowane na tegorocznym Zgromadzeniu Ogólnym Europejskiej Unii Nauk o Ziemi (EGU) sugerują, że radioaktywne cząstki znajdujące się w lodowcach mogą być tykającą bombą zegarową.

„Badania nad skutkami testów jądrowych koncentrowały się wcześniej na ich wpływie na zdrowie ludzi i ekosystemów na obszarach niezlodowaconych” – powiedziała w oświadczeniu czołowa badaczka Caroline Clason z University of Plymouth. „Dowody wskazują jednak, że lodowce mogą gromadzić cząstki radioaktywne na niebezpiecznym poziomie.”

Po raz pierwszy międzynarodowy zespół naukowców przystąpił do analizy zawartości jądrowej lodowców m.in. w Arktyce, Antarktydzie, Alpach i górach Kaukazu, Kolumbii Brytyjskiej i Islandii. Ich odkrycia ujawniają wysokie poziomy materiału radioaktywnego w każdym z 17 badanych miejsc. Stężenie niebezpiecznych cząstek w wielu przypadkach było aż 10 razy wyższe, niż w innych miejscach na świecie.

Materiał radioaktywny to w dużej mierze opad po katastrofach nuklearnych w Czernobylu i Fukushimie, a także testach broni jądrowej. Cząstki te są lekkie i mogą przemieszczać się na duże odległości. Zazwyczaj powracają na ziemię w postaci kwaśnego deszczu, jednak niektóre z nich zdołały przemieścić się do arktycznych stref, gdzie gromadzą się w dużych ilościach.

Naukowcy podkreślają, że ich głównym zadaniem jest dowiedzieć się jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą topnienie i uwalnianie cząstek radioaktywnych. Badacze chcą przede wszystkim zminimalizować ewentualne ryzyko przedostania się opadu nuklearnego do atmosfery, aby chronić środowisko naturalne.

Autorstwo: B
Ilustracja: Pixabay.com (CC0)
Na podstawie: Iflscience.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 16.04.2019 16:33

    Niczego nie zminimalizują – już dawno jest pozamiatane!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.