Top 10 dziwnych petycji na Ukrainie

Opublikowano: 11.04.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 740

Petycje umieszczane na stronie internetowej prezydenta Ukrainy regularnie pojawiają się w wiadomościach. Niemała ich część w ten czy inny sposób związana jest z Rosją. Zgodnie z ustawą Poroszenki z sierpnia 2015 roku, po rozpatrzeniu przez administrację prezydenta, te petycje mogą stać się pełnoprawnymi projektami ustaw, które wynoszone są na rozpatrzenie w Radzie Najwyższej. Ruposters przedstawia wybór petycji, które cieszyły się największą popularnością w przestrzeni medialnej.

1. Zakazać importu waciaków i kokoszników z Rosji

Polityka ukraińskich władz skierowana na rezygnację ze wszystkiego, co rosyjskie, jest aktywnie popierana przez społeczeństwo. Dostało się i tradycyjnym rosyjskim wytworom – wacianej kurtce i kokosznikowi (kobiece nakrycie głowy). Autor petycji zakłada, że „w razie pojawienia się popytu na te wytwory, trzeba uruchomić ich produkcję na Ukrainie”. Sam tekst petycji został napisany po rosyjsku, co nieco obniża poziom jej patriotyzmu. Liczba podpisów: 30.

2. Dać rosyjskim miastom ukraińskie nazwy

Jako przykład podaje się stolicę Austrii, która po ukraińsku nazywa się „Wideń”. Inicjator przemianowania miast sąsiedniego państwa nie zapomniał o znaczeniu opinii publicznej, toteż zaproponował przeprowadzić sondaż w sprawie „zaproponowanych wariantów nazw”. Jak realizacja tej inicjatywy może pomóc Ukrainie autor nie wyjaśnił. Liczba podpisów: 28.

3. Ukraina to Kijowska Ruś

Ukrainie należy przywrócić jej utraconą historyczną nazwę: Kijowska Ruś. Wtedy nikt już nie będzie mógł powiedzieć, że Ukraina „nigdy nie była niepodległa”, mają nadzieję działacze. Petycja została zarejestrowana niedawno, 30 marca, dlatego, bez względu na niewielką liczbę podpisów na chwilę publikacji, ma jeszcze szansę trafić na biurko Poroszenki. Liczba podpisów: 91.

4. Skierować wody Dniepru do Morza Azowskiego i zatopić Taganrog

Nowa metoda walki z Rosją: należy dokonać przekierowania części wód Dniepru do Morza Azowskiego, co będzie powodować wymywanie Cieśniny Kerczeńskiej. To doprowadzi w końcu do zniszczenia sztucznych tam na południu Rosji i zatopienia rodzimego miasta Antona Czechowa. Nieobojętny obywatel proponuje przeciągnąć wzdłuż linii brzegowej Morza Azowskiego „podwodny, odsłonięty, wysokowoltowy kabel elektryczny i w razie desantu agresora dokonać podłączenia go do sieci”. Liczba podpisów: 141.

5. Zakazać budowy mostu na Krym

„Zgodnie z prawem międzynarodowym, Morze Azowskie to strefa wolnej żeglugi” – głosi tekst petycji. Na tym kluczowe argumenty się kończą. Bez względu na nieprzekonującą argumentację, daną petycję skomentował rzecznik prezydenta Rosji Pieskow, który przypomniał, że przy podjęciu decyzji o budowie mostu na Krym przez Cieśniną Kerczeńską zostały uwzględnione aspekty prawne, w tym i z punktu widzenia prawa międzynarodowego. Liczba podpisów: 89.

6. Pobierać opłatę za przelot rosyjskich satelitów

Kontrola nad środkową orbitą okołoziemską nad Ukrainą powinna zostać jeszcze jednym sposobem napełnienia ukraińskiego budżetu. Właśnie dlatego prezydentowi Poroszence zaproponowano zażądanie opłaty za przelot rosyjskich aparatów kosmicznych nad Ukrainą, a w razie odmowy – aresztować i zniszczyć satelity. Liczba podpisów: 20.

7. Zmienić kalendarz cerkiewny

„Europejskiemu państwu – europejskie święta!” – takiej logiki trzyma się autor petycji, która domaga się uczynienia 25 i 26 grudnia dniami wolnymi od pracy. „Świętować Boże Narodzenie 25 i 26 grudnia, jak i cała Europa” – głosi tekst petycji. Tę ideę poparł sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Aleksander Turczynow, który jest wyznawcą kościoła baptystów. Liczba podpisów: 117.

8. Mianować Sawczenko prokuratorem generalnym Ukrainy

„Za wykazane męstwo, heroizm i oddanie Ukrainie”. Nadieżda Sawczenko często jest bohaterką petycji na stronie prezydenta Ukrainy. Na przykład, na początku marca zaproponowano, aby Sawczenko została kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla. Dana propozycja zebrała do chwili publikacji tego materiału nieco ponad 100 podpisów. Liczba podpisów: 407.

9. Zmusić pociągi do automatycznego zawracania do Rosji

Innowacyjna myśl inżynierska na pomoc Ukrainie. Jej sens polega na tym, aby zmienić polaryzację przewodów dostarczających energię elektryczną do lokomotyw w ten sposób, aby po przekroczeniu rosyjsko-ukraińskiej granicy składy samodzielnie wracały do Federacji Rosyjskiej. Ta idea musiała znaleźć swoich zwolenników. Ich liczba wkrótce przewyższy dwie setki. Liczba podpisów: 180.

10. Wysłać Tymoszenko do Hondurasu

Petycja, która pojawiła się we wrześniu 2015 roku, zaczęła szybko zdobywać popularność i zebrała 25 tysięcy podpisów niezbędnych, aby trafić na biurko prezydenta. Autor petycji argumentuje, że Julia Tymoszenko dysponuje „wielkim doświadczeniem kierowniczym” i wiedzą, konieczną w pracy dyplomatycznej. Bez względu na to, że petycję podpisała większa liczba osób niż wymagane minimum dla rozpatrzenia petycji, Petro Poroszenko nie chciał pójść za głosem narodu i pozostawił Tymoszenko na terytorium Ukrainy. Liczba podpisów: 27 020.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.