Tommy Robinson kontra medialni giganci

Opublikowano: 27.02.2019 | Kategorie: Media, Polityka, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2524

W niedzielę 24 lutego Tommy Robinson, brytyjski aktywista skrajnej prawicy i przeciwnik islamizacji, upublicznił dokument, w którym podważył wiarygodność reporterskiego programu “BBC Panorama”. Dwa dni później jego konta na “Facebooku” i “Instagramie” zostały usunięte.

W filmie dokumentalnym nazwanym od tytułu programu BBC – #Panodrama, Robinson uderza w dwie organizacje – w skrajnie lewicową, antyfaszystowską organizację „Hope not Hate” i w reporterów programu BBC „Panorama”, a konkretnie w Johna Sweeneya. Dokument oskarża obie organizacje o współpracę łamiącą zasady bezstronności oraz nagonkę na niego i jego współpracowników w celu „wykreowania” filmu dokumentalnego, którego ma zniszczyć Robinsona.

Robinson zarzuca „Hope not Hate”, że w ramach współpracy z BBC nad materiałem, groziła więzieniem i szantażowała jego byłych współpracowników, by obciążyli go w filmie. Jeżeli tutaj oskarżenia opierają się jedynie na zeznaniach byłych współpracowników Robinsona, to już w przypadku reportera BBC mamy do czynienia z materiałem dowodowym.

Sweeney został nagrany z ukrycia przez byłą współpracownicę Tommy’ego Robinsona, Lucy Brown namawianą do opowiedzenia o brytyjskim aktywiście przed kamerą. Na spotkaniu z nią reporter sugerował co powinna powiedzieć i co zostanie wyemitowane w dokumencie na temat Robinsona. Robinson twierdzi też, że w trakcie spotkania Sweeney namawiał Brown do stworzenia sugestii, że Robinson zachowywał się nieodpowiednio seksualnie, czemu konfrontowany z materiałem reporter zaprzecza. Na koniec Robinson robi to, co zrobiliby prawdopodobnie reporterzy BBC z nim. Wycina najostrzejsze wypowiedzi Sweeneya i je wyolbrzymia. Materiał jest dostępny na Youtube i każdy może wyrobić sobie sam opinię na jego temat.

BBC, po upublicznieniu przez Robinsona materiału, nie przyznała się do głównego zarzutu kreowania wymyślonych reportaży. Przeprosiła jednak za zachowanie swojego reportera, tłumacząc tym, że nie był świadomy, że jest nagrywany z ukrycia.

Ostrzej zareagowała „Hope not hate”, która słowami jej przewodniczącego Nicka Lowlesa zagroziła: „Do czasu jak z nim skończymy, prawdziwą historą #Panodrama będzie Tommy Robinson jako dostawca fake newsów, kłamstw i fałszywego moralnego oburzenia”.

Dwa dni później ta sama organizacja mogła odtrąbić zwycięstwo. “Facebook” i “Instagram” zlikwidowały konta Tommy’ego Robinsona, gdzie udostępniony film miał już milion wyświetleń.

Nie ma bezpośrednich związków pomiędzy obnażeniem metod pracy reportera BBC i groźbami „Hope and Hate”, a decyzją sieci społecznościowych. Czy tylko zbiegiem okoliczności jest to, że decyzja “Facebooka” zapadła akurat teraz? Działalność Robinsona ani nie jest nowa ani nie zintensyfikowała się w ostatnich dniach. Jedynym z ostatnich filmów, które jak twierdzi Robinson udostępnił tylko znajomym, było nagranie, w którym, w stanie upojenia alkoholowego, wygłaszał rasistowskie uwagi.

Facebook jako powód podał „zorganizowaną nienawiść”, udostępnianie materiałów odczłowieczających muzułmanów, a nawet wzywanie do przemocy wobec nich. „To kłamstwa” twierdzi Robinson, który domaga się przedstawienia dowodów, że otwarcie wzywał do przemocy wobec muzułmanów. Jak na razie żadna z medialnych relacji nie przedstawia takich dowodów i wszystkie opierają się na pisemnym uzasadnieniu społecznościowego giganta.

Do udziału w decyzji “Facebooka” przyznaje się za to Mohammed Shafiq, lider Fundacji Rhamadan. Chwali się na Twitterze, że to za sprawą jego reakcji Robinson utracił konto.

Chociaż niektórzy reformatorscy muzułmanie jak Maajid Nawaz zastanawiają się czy w takiej sytuacji również Shafiq nie powinien stracić dostęp do mediów społecznościowych. Shafiq popierał kampanię na rzecz kary śmierci za bluźnierstw. Wspierał oraz gościł kaznodziejów, którzy domagali się zabicia Asi Bibi, pakistańskiej chrześcijanki, która została niedawno uniewinniona od zarzutów bluźnierstwa. Nawaz przypomina także, że “Facebook” i “Twitter” nie potrafią poradzić sobie z terrorystami Hamasu i Hezbollahu aktywnie działającymi na tych platformach.

BBC twierdzi, że kontynuuje prace nad dokumentem o Tommy’m Robinsonie, które trwają już od kilku miesięcy.

W ramach czystki na “Facebooku” usunięto też konto redaktora naczelnego “Breitbart News” Raheema Kassama, który wspierał Robinsona. Jednak po interwencji syna prezydenta USA, Donalda Trumpa Jr. przeciwko cenzurze… “Facebook” zasłonił się pomyłką.

Tommy Robinson w marcu 2018 roku został zablokowany na “Twitterze”. Pozbawiono go także możliwości uzyskiwania donacji przez PayPala i generowania przychodów na “You Tube”.

Autorstwo: (j)
Na podstawie: Newsroom.fb.com, Twitter.com [1] [2]
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.