Toksyczny wyciek zagraża społeczności lokalnej

Opublikowano: 04.06.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 782

INDIE. Amnesty International ostrzega, że zdrowie tysięcy rodzin w indyjskim stanie Orisa będzie zagrożone w czasie nadchodzącego sezonu monsunowego z powodu wycieków z ogromnego zbiornika toksycznych odpadów, tzw. „stawu czerwonego błota”, należącego do rafinerii Vedanta Aluminium.

Amnesty International otrzymała film nagrany przez mieszkańców Lanjigarh, na którym widać dwa poważne pęknięcia zbiornika, które powstały w wyniku silnych opadów, a z których już teraz na pobliskie drogi wycieka płyn.

Szacujemy, że od czterech do pięciu tysięcy rodzin z 12 wiosek jest bezpośrednio zagrożonych wyciekiem, który może się jeszcze powiększyć w czasie silnych opadów monsunowych.

“Vedanta i władze indyjskie muszą podjąć natychmiastowe działanie. W tej sytuacji zbliżający się sezon monsunowy jest jak tykająca bomba. Zbiornik nazywany przez mieszkańców stawem czerwonego błota stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, źródeł utrzymania i bezpieczeństwa lokalnej społeczności” – powiedział Ramesh Gopalakrishnan, badacz Amnesty International ds. Południowej Azji.

Staw czerwonego błota zawiera mieszankę 92 mld litrów toksycznych odpadów, w tym elementów radioaktywnych pozostałych po procesie rafinacji boksytów. W ubiegłym roku, wycieki z podobnego zbiornika na Węgrzech, które dostały się do Dunaju, doprowadziły do śmierci, poważnych urazów i zakrojonych na szeroką skalę szkód w środowisku naturalnym.

Rafineria Vedanta i „staw czerwonego błota” są zlokalizowane tylko kilometr od rzeki Vamsdahara, która jest głównym zbiornikiem wody w regionie; cztery wioski są usytuowane bardzo blisko rafinerii, a kolejnych osiem leży w dole rzeki.

Lokalna społeczność protestowała przeciwko brakowi informacji ze strony zarówno Vedanta Aluminium, jak i rządu, na temat kroków podjętych w celu zapobieżenia dalszym wyciekom.

Vedanta Aluminium zaprzecza informacji o wyciekach ze zbiornika, ale według doniesień naprawiła uszkodzenia. Amnesty International nie ma jednak żadnych informacji o tym, czy zostały podjęte próby oszacowania skażenia ziemi i wody w wyniku odnotowanych wycieków, lub naprawienia szkód, które te wycieki wyrządziły.

“Vedanta musi zaprzestać dalszego pompowania do zbiornika z czerwonym błotem i wyjaśnić, jakie kroki zostaną podjęte, aby zapobiec prawdopodobnej katastrofie, na którą jest narażonych tysiące rodzin mieszkających w okolicy” – dodał Ramesh Gopalakrishnan.

Rada Kontroli Zanieczyszczenia Stanu Orisa wielokrotnie zgłaszała zastrzeżenia co do konstrukcji i konserwacji zbiornika.

11 maja 2011 roku przedstawiciele Rady odwiedzili Lanjigarh w celu zbadania sytuacji, ale nie opublikowali swoich wniosków.

Rafineria i „staw czerwonego błota” są własnością Vedanta Aluminium, spółki zależnej od zarejestrowanej w Wielkie Brytanii Vedanta Resources Plc. Społeczności lokalne, głównie ludność rdzenna Majhi Kondh i społeczność dalitów, które utrzymują się z rolnictwa – wielokrotnie zgłaszały obawy związane z aktualnie wykorzystywanym zbiornikiem, zajmującym 28 hektarów i budową dodatkowego zbiornika, którego powierzchnia zajmie 60 hektarów. Prowadzili również kampanię przeciwko planom rozbudowy rafinerii argumentując, że doprowadzi to do dalszego skażenia ich ziemi i wody.

W latach 2007-2009, Rada Kontroli Zanieczyszczenia Stanu Orisa zgłaszała zastrzeżenia co do konstrukcji i konserwacji zbiornika, zaprezentowano również dowody na wyciek ścieków alkalicznych (ph 11,06). Propozycja rozbudowy rafinerii w Lanjigarh przedstawiona przez Vedantę czeka właśnie na rozstrzygnięcie przed Sądem Najwyższym w Orisie, po tym jak Ministerstwo Środowiska i Lasów odrzuciło ją w październiku 2010 roku, uznając, że projekt łamie indyjskie prawa mówiące o ochronie środowiska.

W raporcie “Don’t Mine us out of Existence: Bauxite Mine and Refinery Devastate Lives in India”, opublikowanym w lutym 2010 roku, Amnesty International przedstawiła poważne obawy związane z negatywnym wpływem działalności rafinerii na prawo do wody, zdrowia i źródeł utrzymania społeczności lokalnych żyjących w sąsiedztwie rafinerii. Amnesty International wezwała władze do podjęcia natychmiastowych działań zapobiegających dalszemu zatruciu rzeki. Amnesty International wezwała również Vedantę do natychmiastowej eliminacji negatywnego wpływu rafinerii w Lanjigarh na środowisko, zdrowie, prawa społeczne oraz prawa człowieka i rozpoczęcie konsultacji ze społecznością.

Źródło: Amnesty International Polska


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Dobrodziej 04.06.2011 16:13

    W ogóle jest jakiś sposób utylizacji takich odpadów, czy to jest po prostu taka strategia na przeczekanie, czyli trzymanie takich odpadów z nadzieją, że się nigdy nie wyleją, nie wyciekną?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.