Toksyczne ubrania firmy Nike, Puma i Adidas

Opublikowano: 24.05.2014 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 719

Buty piłkarskie i rękawice bramkarskie marki Adidas, Nike i Puma mają w składzie substancje toksyczne, które mogą powodować zaburzenia hormonalne, przyczyniać się do niepłodności i zwiększać ryzyko zachorowania na raka. – donosi organizacja Greenpeace.

Niemiecki oddział Greenpeace z okazji zbliżającego się mundialu postanowił sprawdzić, co kryje się w sportowych ubraniach najbardziej znanych marek. I co się okazało?

Wszystkie przebadane ubrania miały w swoim składzie toksyczne substancje. Perfluor (PFC), nonylofenol etoksylany (NPE), ftalany i dimetyloformamid (DMF) – to znajdziemy w butach i rękawicach piłkarskich firmy Adidas, Puma i Nike. To groźne substancje, które mogą powodować zaburzenia hormonalne, przyczyniać się do niepłodności i zwiększać ryzyko zachorowania na raka.

Z racji tego, że te toksyczne substancje występują w ubraniach w śladowych ilościach, to noszenie koszulek, rękawic czy butów piłkarskich nie odbije się bezpośrednio na naszym zdrowiu.

Jednak niebezpieczne substancje, wykryte w testowanych produktach, mogą przedostawać się do środowiska. „Ten toksyczny koktajl może stanowić ryzyko dla ludzi żyjących obecnie, jak i dla przyszłych pokoleń” – alarmuje Greenpeace.

Ekolodzy zwracają uwagę, że na działanie toksycznych substancji narażeni są przede wszystkim pracownicy fabryk produkujących ubrania oraz osoby mieszkające w ich pobliżu, bo zanieczyszczenia odprowadzane są do rzek i jezior.

„Adidas ubiera największą liczbę graczy na świecie, a nasze wyniki pokazują, że to właśnie ubrania tej firmy są najbardziej “brudne”. Firmy mają nadzieję, że mundial przyniesie im ogromne zyski, a my mamy nadzieję, że wycofają one toksyczne składniki ze swoich produktów i przyczynią się to tego, że ten sport będzie całkowicie czysty.” – powiedział Manfred Santen, koordynator kampanii Greenpeace Detox Niemcy.

Niebezpieczną substancjami w ubraniach Greenpeace zajmował się już w 2011 roku, kiedy to opublikował dwa raporty, „Dirty Laundry” i „Dirty Laundry 2”, które wykazały, jak duże grupy dostawców tekstyliów zatruwają wody niektórych chińskich rzek ściekami.

Na podstawie: www.dw.de, www.greenpeace.de
Źródło: Ekologia.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. mackadmin 24.05.2014 16:11

    a kiedy idziesz do McDonald w USA to zjadasz ludzkie szczątki uprowadzonych, zgwałconych dzieci. Ilośc uprowadzeń nieletnich w USA wynosi około 300.000 rocznie. Jeśli masz problem z przyjęciem tego do wiadomości, poszukaj u wujka Google wypowiedzi Rabina z New York.

  2. mackadmin 24.05.2014 20:30

    Kiedys byl taki tekst grafiiti na miescie: pokaz mi twoj dres a powiem tobie gdzie kradniesz. Teraz powinno sie dopisac specyfikacje na co zdechniesz.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.