Toksyczne ciuchy za grosze

Opublikowano: 08.10.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2452

Eksperci ostrzegają, że ubrania producentów tzw. fast-fashion oferowane często przez internet w bardzo korzystnych cenach mogą zawierać wysoce szkodliwe substancje chemiczne. Marketplace przeprowadziło badanie 38 próbek odzieży i akcesoriów dla dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży. W jednej na pięć stwierdzono podwyższoną zawartość m.in. ołowiu, PFAS i ftalanów. Miriam Diamond, profesor chemii z University of Toronto, która zajmowała się badaniami próbek, mówi, że konsumenci powinni być ostrożni. „To są niebezpieczne odpady”, stwierdziła Diamond po analizach.

Przykładowo zawartość ołowiu w kurtce dziecięcej kupionej w chińskim sklepie Shein była prawie 20-krotnie wyższa od poziomu uznanego przez Health Canada za bezpieczny dla dzieci. Czerwona torebka, również z Shein, miała pięciokrotnie przekroczony dopuszczalny poziom ołowiu.

Diamond zauważa, że moda fast-fashion zmienia się szybko, codziennie do sprzedaży trafiają nowe produkty, które z założenia mają cieszyć klienta przez krótką chwilę. Tymczasem taka produkcja i zachowania konsumenckie są bardzo kosztowne – zarówno w odniesieniu do zdrowia klientów, jak i stanu środowiska.

Po opublikowaniu wyników badań, Shein oświadczył, że wycofał z oferty torebkę i kurtkę oraz wstrzymał współpracę z dostawcą do wyjaśnienia sprawy.

Z analiz wykonanych na zlecenie Marketplace wynikło, że szkodliwe substancje chemiczne w stężeniach przekraczających dopuszczalne zawierały produkty dostępne na stronach Zaful, AliExpress i Shein. Wymienieni sprzedawcy oferują setki tysięcy codziennie nowych ubrań i dodatków w bardzo niskich cenach, np. koszulki poniżej 5 CAD czy trampki za mniej niż 10 CAD.

Ołów może powodować uszkodzenie mózgu, serca, nerek i układu rozrodczego, podaje Health Canada. Najbardziej zagrożone są dzieci i kobiety w ciąży. Podczas produkcji ubrań ołów może być zawarty w barwnikach. Diamond podkreśla, że na zagrożenia związane z wysokim stężeniem ołowiu wystawieni są nie tylko konsumenci, ale też osoby, które mają styczność z tym pierwiastkiem w całym cyklu produkcyjnym.

Kolejna grupa szkodliwych substancji to ftalany, które powodują, że plastik jest bardziej elastyczny. Przezroczysta torba kupiona na stronie Zaful zawierała tyle substancji chemicznych, m.in. DEHP, DiNP i DnOP, że powinna się nią zainteresować Health Canada. Ftalany mogą powodować zaburzenia równowagi hormonalnej. Zaful wycofał ze sprzedaży torbę z przezroczystego plastiku i ma zwrócić pieniądze osobom, które ją kupiły.

Podwyższoną zawartość ftalanów stwierdzono w takich produktach, jak tiulowa sukienka baletnicy typu tutu z Shein, sukienka Elsy z „Krainy Lodu” kupiona na AliExpress, czerwona torebka z Shein, dziecięca kurtka przeciwdeszczowa z Aliexpress i zestaw plastikowych śliniaków z AliExpress. W tych przypadkach poziom dopuszczalny przez Health Canada nie był jednak przekroczony.

Podejście do ftalanów w Kanadzie jest inne niż np. w Unii Europejskiej. Kanada ogranicza poziom każdej substancji z grupy ftalanów osobno, UE uwzględnia w przepisach poziom zbiorczy. Zdaniem niektórych naukowców podejście Unii jest bezpieczniejsze.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. AstroCris 08.10.2021 17:05

    Nie rozumiem przedostatniego akapitu. W końcu stwierdzono podwyższony poziom w tych produktach czy nie?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.