To odkrycie może zakwestionować teorię ewolucji
W dzisiejszych czasach często zapomina się, że tak zwana teoria ewolucji Darwina to tylko teoria i wcale nie wiadomo czy kiedyś nie zostanie obalona. Być może przyczynią się do tego zwierzęta z rodzaju Ctenophora, czyli żebropławy.
Amerykańskim naukowcom z University of Florida udało się rozszyfrować kod genetyczny tych stworzeń i to co odkryli może zatrząść w posadach teorią Darwina. Okazało się, że żebropławy mają zupełnie unikalny system nerwowy. Co więcej nie znaleziono innych stworzeń na Ziemi, które posiadałyby zbliżoną budowę układu nerwowego. Z tego powodu na żebropławy ukuto termin „obcy mórz”.
Do tej pory sądzono, że układ nerwowy wszystkich stworzeń od najprostszego do najbardziej skomplikowanego rozwinął się w jeden sposób. Jednak przebadanie kodu genetycznego Ctenophora udowodniło, że jest to nieprawda. Kreacjoniści otrzymali zatem nowy naukowy oręż.
Czy to oznacza, że teoria Darwina jest nieprawdziwa? Niewątpliwie jakieś dostosowanie gatunku do otoczenia następuje i w pewnym okresie czasu w obrębie danego gatunku następują zmiany, ale nie ma dowodu na to, że powstają nowe gatunki. Czasami jednak nauka tak bardzo przywiązuje się do różnych teorii, że trzyma się ich kurczowo bez względu na fakty. Z teorią ewolucji może być podobnie.
Źródło: Zmiany na Ziemi