To odkrycia może wywrócić naszą wiedzę o mózgu

Opublikowano: 09.05.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1600

Nasze dotychczasowe poglądy na pracę i organizację ludzkiego mózgu mogą okazać się błędne. Wszystko za sprawą jednego odkrycia, które totalnie zaskoczyło naukowców.

Wśród neurobiologów panuje przekonanie, że różne części ludzkiego mózgu odpowiadają za różne części ciała. Tymczasem w najnowszych badaniach, przeprowadzonych przez specjalistów z University College London, wzięło udział 41 osób – 17 z nich urodziło się z jedną ręką.

Ochotnicy mieli wykonywać 5 typowych czynności, takich jak pakowanie prezentów czy liczenie pieniędzy. Uczeni poprosili ich również aby poruszali różnymi częściami ciała. Z pomocą elektroencefalografu badano aktywność mózgu w trakcie wykonywanych zadań.

Podczas eksperymentu, u osób jednoręcznych obserwowano wzrost aktywności mózgowej w regionie, który powinien być odpowiedzialny za czynności wykonywane z udziałem brakującej ręki. Innymi słowy, gdy osoby jednoręczne wykonywały daną czynność np. z pomocą stopy, ich mózg reagował tak jakby używały drugiej ręki.

Autorzy badania nie mają pewności czy dobrze zinterpretowali wyniki eksperymentu. Jeśli tak okazuje się, że mózg wcale nie dzieli się na regiony kontrolujące poszczególne kończyny, lecz na strefy odpowiedzialne za konkretne funkcje. To wyjaśniałoby dlaczego aktywność mózgów osób jednoręcznych podczas wykonywania danych czynności była taka sama jak u osób pełnosprawnych.

Główna autorka badania Tamar Makin powiedziała, że odkrycie może mieć ogromne znaczenie dla naszego postrzegania na pracę i organizację mózgu. Po raz kolejny potwierdza się, że mózg charakteryzuje się niesamowitą plastycznością i potrafi się szybko dostosować do zmian.

Źródło: InneMedium.pl

15

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Dandi1981 10.05.2022 09:47

    Mozg adaptuje sie do roznych sytuacji Co nie zmienia faktu ze czesci mozgu odpowiadaja za strefy ciala a ze poprzez strate czesci ciala strefa za nia odpowiedzialna nie umiera tylko kieruje inna czescia ciala pokazuje adaptacje mozgu po amputacjach ale nie zmienia to faktu ze czesci mozgu odpowiadaja za dzialania czesci ciala jak to glosza ci naukowcy ze jest to nieprawda przeciez nawet ta adaptowana czesc mozgu ktora nie powinna juz dzialac bo nie ma konczyny ktora sterowala kieruje inna konczyna to Nadal czesci mozgu kieruja czesciami ciala . Wiec jak moga powiedziec ze mozg nie dzieli sie na regiony kontrolujace cialo bo czesc sterujaca reka po amputacji steruje noga .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.