To nie globalne ocieplenie topi lody Antarktydy

Opublikowano: 12.06.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 475

Potwierdza się powszechnie krytykowana informacja, że powoli topi się pokrywa lodowa pokrywająca zachodnią część Antarktydy. Dowody na to są jednoznaczne i potwierdzane przez tak poważne instytucje jak choćby NASA, która opracowała raport, z którego jasno wynika, że zachodnia pokrywa lodowa kontynentu będzie się regularnie kurczyć. Topnienie lodowców jest zdaniem naukowców nie do powstrzymania i znaczących zmian dojdzie już w nadchodzących stuleciach.

Fakt ten jest powszechnie wykorzystywany przez różnorakie organizacje ekologiczne, które nawołują do wprowadzenia takich rozwiązań, które docelowo sprawią, że proces ogrzewania się planety zostanie jeśli nie powstrzymany to przynajmniej znacząco spowolniony. Przyznał to również pracujący dla NASA’s Jet Propulsion Laboratory Eric Rignot mówiąc, że “Antarktyda nie będzie na nas czekać”.

Teraz jednak okazuje się, że sprawa topnienia lodowców jest znacznie bardziej złożona. Przede wszystkim proces ten jest znacznie starszy niż wcześniej sądzono i trwa on od blisko 20 tysięcy lat. Najbardziej istotna jest jednak jego przyczyna. Tutaj do zaskakujących wniosków doszli pracownicy Instytutu Geofizyki University of Texas w Austin, którzy dzięki wykorzystaniu radarów zauważyli, że przyczyną topnienia lodowca może być spowodowana czynnikami naturalnymi. Dostrzegli oni, że pod jednym z lodowców zaobserwować można znaczące źródła ciepła, które następnie rozchodzą się w różnych kierunkach, okazało się, że temperatury emitowane przez to źródło są znacznie wyższe niż dotychczas przypuszczano. Powoduje to topnienie lodowej pokrywy od spodu i jego ześlizgiwanie się powoli ku morzu, co z kolei podnosi poziom oceanu. Według hipotezy teksańskich badaczy głównym źródłem ciepła może być znajdujący się pod lodowcem wulkan wyrzucający z siebie co raz to nowe porcje rozgrzanej magmy.

“To niewyobrażalne dla nas środowisko termalne, a na dodatek znajduje się ono pod najbardziej niestabilnym lodowcem jaki mamy na Ziemi. Wyobrażenie sobie jak to funkcjonuje jest niemożliwością” – stwierdził Don Blankenship, członek zespołu z Austin. Zdaniem badaczy kombinacja wysokich temperatur (100 miliwatów na metr kwadratowy, porównywalnie średnia temperatura pod kontynentami wynosi ok. 65 miliwatów na m2) i zamarzniętej wody stanowi zupełnie nieprzewidywalną mieszankę, której skutków nie jesteśmy w żaden sposób sobie wyobrazić.

Autor: Victor Orwellsky
Na podstawie: phys.org
Źródło: Kod Władzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

 1. skyhigh 12.06.2014 16:39

  w jaki sposób xwykły obywatel moze stwierdzic co sie dzieje z pogodą lub co jest przyczyną ocieplenia? organoleptycznie ?

 2. edek 12.06.2014 19:55

  @skyhigh
  Najgorsze że wszyscy krytycy efektu cieplarnianego też bardzo są podatni na PR strony bezwzględnych właścicieli sektora paliwowo-energetycznego. Bo są dowody na to, że “ekspertyzy” n.t. braku wpływu człowieka na ocieplanie się klimatu są fabrykowane przez naukowców za pieniądze…
  A może (jak zwykle) świat jest dużo bardziej skomplikowany? Tzn. efekt cieplarniany istnieje, wpływ mają na niego różne czynniki (oczywistość) a wpływ człowieka, choć nie jest największy, jest kroplą przelewającą czarę…
  Są grupy interesów wykorzystujące do robienia kasy efekt cieplarniany. Jak i są grupy interesu które robią wszystko by ośmieszyć tą teorię, bo musieli by częściowo za to zapłacić. I w d…e mają to co będzie się na Ziemi dziać za 100 lat…
  DLACZEGO krytycy SYSTEMU tak łatwo dają się nabierać na WSZELKIE opinie odmienne od tego co prezentuje oficjalnie SYSTEM?
  Gdzie samodzielne myślenie?
  A lodowce topią się na całej Ziemi… Nie tylko na Antarktydzie. Wystarczy poszukać w wielu miejscach informacji…

 3. Szaman 13.06.2014 01:40

  jeden mądry edek jak na razie.. ta cała kłótnia zwolenników i przeciwników globalnego ocieplenia sprawia tylko że człowiek ma ochotę się powiesić z powodu nadmiaru głupoty wiszącej w powietrzu 😛

  Oczywiste że świat jest bardziej skomplikowany.

  Wystarczy wyjść z domu żeby się o tym przekonać.. tyle grup interesów i prawd co ludzi a prawda przeważnie leży pomiędzy tym całym kotłem przepychanek.. to że klimat się zmienia można zaobserwować samemu. to czy na stałe to się do wiemy tak czy siak. Temu że ludzkie działania mają wpływ na procesy na ziemi to moim zdaniem może zaprzeczyć tylko totalny kretyn 😛
  Natomiast to czy zmienił by się i bez nas jest równie prawdopodobne bo jak nas nie było to też sie zmieniał. a wulkany są wszędzie więc czemu nie i pod lodowcem ? A z 3 strony czy efekt cieplarniany nie mógł by mieć również wpływu na temperaturę jądra ziemi? nie da się rozmawiać o czymś tak złożonym jak planeta ziemia uwzględniając tylko jeden punkt widzenia 😛

 4. aZyga 13.06.2014 09:41

  @Szaman zapomniałeś jeszcze dodać do tego aktywność słońca i teraz dopiero mamy łamigłówkę.

 5. Szaman 13.06.2014 09:57

  to też właśnie.. jeszcze jest słoneczko, dziura ozonowa, przesunięcia osi ziemi, prądy oceaniczne i bogowie wiedzą co jeszcze ale co chwila jakoś kretyn wyskakuje z jednej a to z drugiej i mamy :
  -TO PRZEZ FABRYKI!
  – NIE! TO PRZEZ SŁOŃCE
  – A CO TY TAM WIESZ TO NATURALNE…
  itd.

  wszystkie czynniki mają wypływ. Na tym właśnie polega równowaga i balans, więc zachwianie każdego odrobinę może losować nam różne kombinacje. Np

  Naturalnie ziemia może sie zbliżać do małej epoki lodowcowej ale nienaturalne zmiany w prądach morskich oraz gazy cieplarniane po przez efekt cieplarniany spowodowały wspomniane prze zemnie wcześniej, zwiększenie się temperatury jądra ziemi i w rezultacie pojawił sie tam wulkan który roztapia lodowce a wszystko to moze być jeszcze zagmatwane przez przesunięcie sie o kilka stopni osi ziemi i przy takim miszmaszu w jednym miejscu przyłożymy sondę to dostaniemy globalne ochłodzenie w drugim bez zmian a w 3 biedzie globalne ocieplenie. Na domiar złego różne grupy interesów walczą o to żeby im po portfelu jedne lub drugie fakty nie pojechały i ot mamy dzisiejszą sytuacje 😛

 6. goldencja 13.06.2014 10:01

  Akurat warstwa ozonowa w atmosferze bardzo szybko się regeneruje i wkrótce zregeneruje się całkowicie. Całkiem możliwe, że w przyszłości może być jej więcej niż nam potrzeba, co z kolei może doprowadzić do zwiększenia ilości gwałtownych burz. W przyrodzie nic nie jest stałe, niezależnie od obecności człowieka. Ktoś, kto się bawi w regulowanie procesów ziemskich, musi być bardzo naiwnym człowiekiem uważając, że mu się uda kontrolować globalne zjawiska ziemskie.

 7. Szaman 13.06.2014 10:05

  o kolejna od teorii “naturalnej”

  ja uważam z kolei że nie dowiemy się dopóki nie będzie za późno lub gdy będzie już bardzo trudno odwrócić te procesy lub się przed nimi uchronić a to dlatego że światem rządzi pieniądz bo sobie stworzyliśmy cudowny kapitalizm który, gdybym miał przeliczyć na staty do jakiejś gry, to bym dał – 50% do badań naukowych danej populacji.

  Kapitaliści będą się tak długo bić o to żeby wyszło na ich korzyść dopóki fakty nie staną się oczywiste lub nie okaże się że wszyscy mają w czymś w spólny interes co może być poniewczasie a bez środków to przeciętny kowalski sobie może.

  Taką mamy właśnie niekończącą się czarną komedie i jedyne co może nam pomóc to zmiana świadomości a nie przepychanki o to kto ma WIĘKSZĄ rację.

 8. adambiernacki 13.06.2014 13:30

  “Jest nas pięć miliardów dup. Każdy sra by przeżyć mógł…” Oczywiście, że przyczyn jest wiele i każdy może mieć ulubioną. Moją ulubioną jest pupa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.