To nie był okręt podwodny lecz cywilna łódź

Opublikowano: 14.04.2015 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 387

Wszyscy zapewne pamiętają, jak w październiku zeszłego roku szwedzka armia oświadczyła, że jakiś obcy okręt podwodny mógł wpłynąć na ich wody terytorialne. Rozpoczęto wtedy wielką operację poszukiwawczą, która nie przyniosła żadnego efektu. Dziś już wiemy czym w rzeczywistości była ta rzekoma łódź podwodna.

Tajemniczy okręt podwodny miał pojawić się w Archipelagu Sztokholmskim. Niemal natychmiast wypomniano że w 1981 roku sowiecka łódź podwodna U137 naruszyła wody terytorialne, więc uznano, że podobnie może być w tym przypadku. Rozpoczęto więc kosztowną operację poszukiwawczą, która nie pozwoliła ustalić co mogło naruszyć terytorium Szwecji.

Z dnia na dzień pojawiało się coraz więcej informacji, jak na przykład takich, że naruszenia mogła dokonać rosyjska łódź podwodna, która uległa awarii. Oświadczono również iż w Archipelagu Sztokholmskim mogły pojawić się nawet dwa okręty. Wszystko to okazało się jednak nieprawdą a siły morskie i powietrzne nie znalazły niczego podejrzanego.

Szwedzki kontradmirał Anders Grenstad przyznał, że obiekt który z początku wyglądał na łódź podwodną, był w rzeczywistości tylko cywilną łodzią i niczym więcej. Tak wynika z przeprowadzonych analiz fotografii, wykonanej przez emerytowanego oficera marynarki Svena Olofa Kvimana, na której uwieczniono tajemniczy obiekt. Uznano, że jest to czarna łódź podwodna o długości 20-30 metrów, lecz potem okazało się iż była to biała łódź o długości niewiele ponad 10 metrów.

Błędna analiza jednej fotografii spowodowała, że Szwecja musiała wydać prawie 3 miliony dolarów na zbędne operacje poszukiwawcze. Jednak cała akcja miała również swoje pozytywne strony – rząd przyznał prawie 700 milionów dolarów na modernizację marynarki wojennej w latach 2016-2020. Pieniądze te mają zapewnić lepszą ochronę na wypadek… “kolejnego” naruszenia wód terytorialnych.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: thelocal.se, defense-aerospace.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. Aaron Schwartzkopf 14.04.2015 10:24

  Sam autor zdjęcia kategorycznie odrzuca powyższą interpretację twierdząc stanowczo, że obserwowany przez niego obiekt był bez wątpienia czarny. O ile różnica w ocenie rozmiarów jest wytłumaczalna (ocena “na oko”), o tyle co do barwy rodzi się pytanie: czy czarne jest białe?:D

 2. argos1 14.04.2015 23:43

  @Aaron Schwartzkopf
  “…co do barwy rodzi się pytanie: czy czarne jest białe?:D”
  Odpowiedź:
  Czarne jest białe, a Białe jest czarne i wszystko to się prześlizguje w UE na żółtych papierach 😉
  Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.