To może być największy wyciek w historii polskiego internetu

Opublikowano: 31.05.2023 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4930

Portal „Zaufana Trzecia Strona” informuje o prawdopodobnie największym wycieku w historii polskiego Internetu. Na polskim forum w darknecie udostępniono miliony loginów i haseł powiązanych z polskimi usługami online i kontami.

Na polskim forum „Cebulka” w sieci TOR (The Onion Router), czyli w niekontrolowanej części Internetu, zarejestrowany dwa miesiące temu, niepublikujący wcześniej żadnych innych postów użytkownik udostępnił plik, w którym zapisano ponad 6 milionów wierszy z hasłami polskich użytkowników m.in. „Allegro”, „Facebooka”, mBanku, czy serwisów pocztowych, takich jak „Onet” i „WP”.

Do tej pory na tym forum (najsłynniejszym w polskim darknecie) także można było kupić kradzione dane (a czasami także broń, narkotyki lub dziecięcą pornografię), ale wyciek opisywany przez „Zaufaną Trzecią Stronę” ma być największym w historii polskiego Internetu.

Dane najprawdopodobniej były wykradane przy pomocy złośliwego oprogramowania, które po zainstalowaniu na komputerze ofiary pobiera wszystkie loginy i hasła zapisane w pamięci przeglądarki.

Na ten moment nie ma sposobu, by sprawdzić, czy nasz hasła znajdują się na liście. Mowa jednak aż o 6 milionach wierszy, więc jest to bardzo prawdopodobne.

Dodatkowo część pozycji jest datowana na 2023 rok, więc są to stosunkowo aktualne dane. Dlatego warto zastanowić się nad zmianą hasła, zanim zostanie one wykorzystane przez jakiegoś oszusta.

Na podstawie: „Zaufana Trzecia Strona”
Źródło: NCzas.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stary Kulas 02.06.2023 12:02

    To nie jest żaden “wyciek” bo żadnej z instytucji nic z baz nie “wyciekło”. To są dane uzyskane z zainfekowanych urządzeń osób których dane hasło dotyczy. Najczęściej tych mądrali którzy “nigdy w życiu nie mieli antywirusa i wszystko działa dobrze”.
    Naprawdę nie wiem czemu ma służyć ta kampania kłamstw na temat charakteru problemu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.