To mit, że palenie w ciąży jest szkodliwe

Mam stopień doktora (Ph.D.) z psychologii eksperymentalnej i pracowałam zarówno na polu prowadzenia badań naukowych, jak i nauczania. Jestem okazem zdrowia i nie popieram palenia, ale nie przeszkadza mi przebywanie wśród palących. Byłam zaszokowana tymi wynikami. Jeśli jestem w ogóle uprzedzona, to oczywiście w stronę przeciwną niż uzyskane wyniki. Jednak uważam, że ukrywanie informacji przed społeczeństwem i celowe udzielanie im złych wskazówek z powodów politycznych jest czymś potwornym.

Około 1999 roku poproszono mnie o przeanalizowanie danych dotyczących kobiet w ciąży w odniesieniu do palenia papierosów dla dużej firmy ubezpieczeń zdrowotnych. Prowadzili oni w tym czasie kampanię na rzecz szkodliwości palenia przez kobiety w ciąży i spodziewali się pozyskać pomocne dane na poparcie swojej kampanii.

Wcześniej prowadziłam kursy w college’u na ten temat. Podręczniki podają, że palenie powoduje przedwczesny poród i niedowagę u wcześniaków. Z tego powodu dzieci palących matek są bardziej narażone na wady wrodzone. Alkohol w ilości dwóch drinków dziennie uważano za bezpieczny, ale dla tytoniu nie było progu bezpieczeństwa. Pomyślałam, że jest to dość dziwne. Wypalisz jednego papierosa w ciąży i zwiększa się prawdopodobieństwo, że u dziecka wystąpią wady wrodzone? Nawet dla fanatyka zdrowia jest to trudne do uwierzenia.

Oto co powiedziały na ten temat dane. Średnia waga dzieci palących matek wynosiła 3232 gramów (7,1 funta). Średnia waga dzieci niepalących matek to 3398 grama (7,5 funta). Różnica to 166 gramów (ok. pół funta) i jest statystycznie znacząca. Siedem funtów (3175 g) jest dobrą wagą urodzeniową dziecka. Za niedowagę u noworodków uważa się 2270 gramów (5 funtów) i mniej. 4,5 procenta dzieci palących matek miało niedowagę i 3,3 procenta dzieci niepalących matek miało niedowagę. Ta różnica nie jest znacząca. Więc nie widać tu wskazań ryzyka u palących w oparciu o wagę.

Innym czynnikiem ryzyka jest długość ciąży. Normalna ciąża trwa 253 dni. 4 procent palących matek urodziło przed terminem i 7,8 procent niepalących matek urodziło przed terminem. Palące matki wypadły lepiej niż niepalące, ale różnica nie jest znacząca. Więc oczywiście nie ma ryzyka niedonoszenia ciąży dla palących matek.

Ponieważ niepalące matki miały cięższe dzieci, można by oczekiwać więcej cesarskich cięć u matek niepalących. Było ich o około 20 procent więcej. To jest istotne na poziomie (istotności) 0,05, ale nie na poziomie 0,01 (poziom istotności, Wiki – przyp.), więc można się sprzeczać na temat istotności w obie strony, w zależności od nastawienia. Dane są tutaj ograniczone, ponieważ tylko 5 procent ciężarnych paliło, ale zauważalny trend wśród palących matek wskazywał na: mniej dzieci zatrzymanych w szpitalu, mniej cesarskich cięć, nieistotne niedonoszenie ciąży i nieistotny większa ilości dzieci z niedowagą.

Wyniki te można wytłumaczyć przyjmując, że gdy kobieta w ciąży jest zestresowana, szuka sposobu na obniżenie napięcia. Niepalące kobiety mają w takich sytuacjach skłonność do sięgania po jedzenie, co powoduje nadwagę dziecka, a co za tym idzie, problemy przy porodzie, jak i inne problemy zdrowotne. Palące kobiety mają tendencje do zapalenia papierosa w sytuacji stresowej. Jest to mniej szkodliwe dla dziecka niż przejadanie się. Z tego powodu rozwiązanie u matek palących jest zazwyczaj lepsze – dla nich samych i dla dziecka. Poród jest też tańszy dla firmy ubezpieczeniowej, ponieważ nie powoduje powikłań.

Pewnie zainteresuje was fakt, że informacje te nie zostały wykorzystane. Powiedziano mi, że firmy ubezpieczeń medycznych są w ogromnym stopniu zależne od rządu. Firma ta nie mogła powiedzieć prawdy o wynikach tych badań, mimo że były by korzystne zarówno dla firmy ubezpieczeniowej, jak i dla pacjentów.

Nie uważam, że wyniki te sugerują, iż kobiety powinny zacząć palić, kiedy zajdą w ciążę. Moim zdaniem wniosek z badań jest taki, że niesłuszną praktyką jest nakłanianie palących kobiet do rzucenia palenia, kiedy zajdą w ciąże.

Autor: Anonymous
Źródło oryginalne: SOTT.net
Tłumaczenie i źródło polskie: PRACowniA