To już pewne – górnicy zaprotestują 4 stycznia

Opublikowano: 31.12.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1435

4 stycznia z kopalń Polskiej Grupy Górniczej nie wyjedzie węgiel do elektrowni. Blokady mają rozpocząć się we wczesnych godzinach rannych i potrwać dwie doby. Chyba że rząd do tego czasu zdecyduje się wznowić negocjacje z górniczymi związkami.

Górniczy sztab protestacyjno-strajkowy naradzał się w środę 29 grudnia, po tym, gdy spotkanie z wiceministrem aktywów państwowych Piotrem Pyzikiem nie doprowadziło do porozumienia. „Sztab podjął decyzję, że po Nowym Roku podejmiemy czynną akcję protestacyjno-strajkową, polegającą m.in. na blokowaniu wysyłki węgla, ale podejmiemy także inne działania” – zapowiedział na konferencji prasowej Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego w „Solidarności”. „Pan minister przyjechał z niczym” – podsumował nieudane negocjacje.

Górnicy domagają się rekompensat za pracę w weekendy od września do grudnia – w ostatnich miesiącach z powodu zwiększonego zapotrzebowania na węgiel w polskich elektrowniach fedrowali również w weekendy. Nie oznaczało to jednak wzrostu funduszu płac w Polskiej Grupie Górniczej.

Pracownicy chcą również podwyżek w związku z wysoką inflacją i rozmowy o dalszym wzroście wynagrodzeń w przyszłym roku. A także o przyszłości całej Polskiej Grupy Górniczej. Za zaistniałą w górnictwie sytuację odpowiedzialnością obarczają głównie rząd. Kiedy Mateusz Morawiecki przyjechał 22 grudnia na Śląsk, nazwali go „oszustem z Wrocławia”.

Przedstawiciele zarządu Polskiej Grupy Górniczej twierdzą, że są gotowi na dialog i dalsze poszukiwanie rozwiązań. Teoretycznie to jakiś krok do przodu w porównaniu z ich poprzednimi wypowiedziami, w których zarzekali się, że nic nie można zrobić, bo Polska rozpisała już plan pomocy publicznej dla górnictwa, ma go notyfikować Komisja Europejska, a zatem nie można nic zrobić z funduszem płac. Notyfikacja planu, zapisanego w tzw. ustawie górniczej, nastąpi najwcześniej w styczniu – jeśli ustawa zostanie przyjęta przez Senat, a potem rząd złoży w Brukseli stosowny wniosek.

Ministerstwo Aktywów Państwowych nie przewiduje już do 4 stycznia kolejnych spotkań z górnikami. Zapewnia tylko, że jest w kontakcie i ze związkowcami, i z zarządem PGG.

Górnicy nie będą jednak dłużej czekać – wystarczy im, że przez ostatnie kilka miesięcy pracowali w weekendy, bo PGG stara się jak najszybciej zwiększać wydobycie, wcześniej obniżane w związku z korzystaniem przez Polskę z importowanego węgla rosyjskiego.

Rafał Jedwabny, lider Sierpnia ’80 w Polskiej Grupie Górniczej, zapowiada, że protest potrwa 48 godzin. Wysyłkę węgla do elektrowni będzie blokować na zmiany kilkaset osób, w kilku kopalniach. Pierwsze kilkunastoosobowe grupy blokujących górników staną na torach o szóstej lub ósmej rano, o tej samej porze w każdym zakładzie.

W kopalniach będzie też przeprowadzone referendum strajkowe.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.