To będzie najgłodniejszy rok dla Sudanu Południowego

Opublikowano: 11.01.2022 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 881

Konflikt w państwie idzie w parze z głodem. Według ekspertów, ten rok będzie dla mieszkańców Sudanu Południowego najcięższy od wielu lat.

https://www.youtube.com/watch?v=HX3JDljvfBQ

Najgorsze od 60 lat powodzie, konflikty i dość powolne wdrażanie porozumienia pokojowego – te wszystkie czynniki sprawią, że z głodem zetknie się w Sudanie Południowym jeszcze więcej ludzi niż w roku poprzednim. „Rok 2021 był najgorszym rokiem od uzyskania niepodległości, a 2022 będzie jeszcze gorszy. Dostępność do żywności jest na tragicznym poziomie” mówi arabnews.com Matthew Hollingworth, reprezentant World Food Program in South Sudan.

Prognozy przerażają jeszcze bardziej w liczbach – według szacunków z 12 milionowej populacji Sudanu aż 8,5 dotknie głód (8 proc. więcej niż w roku ubiegłym). Najbardziej dotknięty brakiem żywności jest stan Fangak, oraz stan Boma – w których ilość głodujących osób w roku ubiegłym eksperci ds. żywności ocenili na 30 tys.

Powodzie, które dotknęły Sudan w ciągu ostatnich dwóch lat utrudniły lub wręcz uniemożliwiły rolnictwo, zabijając około 250 tys. zwierząt gospodarskich i niszcząc plony. „Nie ma zasobów, nie ma zbiorów, nie ma krów, nie ma gdzie szukać jedzenia” – podsumowuje gorzko Jill Seaman, pracujący dla South Sudan Medical Relief. A co na to rząd?

Sprzymierzeni z opozycją urzędnicy z Malakal oskarżają partię prezydenta Salvy Kiira o blokowanie ich decyzji i trzymanie w swoich szeregach skorumpowanych urzędników, co znacznie utrudnia świadczenie jakichkolwiek usług. „Nie pracujemy jako jeden zespół. O tych ludzi nikt się nie troszczy” przyznaje Byinj Erngst, minister zdrowia. Rzecznik rządu zaś odpowiada, że pomoc w postaci usług medycznych jest kontynuowana, ale zaprzecza, jakoby mogli zrobić coś więcej. „Powódź zniszczyła uprawy, co rząd może z tym zrobić?” – pyta.

„Jemy liście, wyglądamy jak szkielety” – mówi sześćdziesięcioletni mieszkaniec Sudanu, który od lipcowej powodzi w Jonglei pomoc żywnościową tylko raz – worek ryżu, którym podzielić musiało się 20 osób.

Większość pytanych przez ArabNews.com obywateli o to, jak często spożywają posiłki, odpowiadają: raz dziennie. Maksymalnie raz dziennie. W sierpniu w wiosce Pulpham znaleziono ciała matki i córki – obie umarły z głodu.

Autorstwo: Antonina Steffen
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.