Aktywność Słońca nakręca globalne ocieplenie

Opublikowano: 13.08.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 207

Międzynarodowa grupa naukowców z Rosji i Wielkiej Brytanii stworzyła model matematyczny, który pokazuje aktywność magnetyczną Słońca w ciągu minionych 100 tys. lat.

Badacze opracowali ten grafik i dowiedzieli się, że szczytowy okres aktywności Słońca przypadnie na 2600 rok i do tego czasu temperatura na powierzchni naszej planety wzrośnie o 2,5 stopnia. W taki sposób wahania w cyklach aktywności słonecznej, które trwają zazwyczaj 11 lat, spotęgują globalne ocieplenie. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Scientific Reports”.

„Wahania bazowego pola magnetycznego Słońca przez ostatnie dwa stulecia są związane z długotrwałym słonecznym ruchem inercyjnym wokół centrum geometrycznego Układu Słonecznego i zwiększeniem promieniowania słonecznego oraz temperatury Ziemi. Oczekuje się, że ta tendencja utrzyma się przez następnych sześć stuleci. Może to doprowadzić do dalszego naturalnego wzrostu temperatury Ziemi o ponad 2,5 stopnia do 2600 roku” – piszą naukowcy.

Aktywność słoneczną można zaobserwować na podstawie liczby wybuchów i plam na powierzchni gwiazdy. Są one ściśle związane z wahaniami w jej polu magnetycznym: właśnie tak w okresach wzmożonej aktywności Słońca dochodzi najczęściej do burz magnetycznych.

Sam długotrwały spadek aktywności Słońca, jaki miał miejsce od 1645 do 1715 roku opisał astronom Edward Maunder w XIX wieku. Zjawisko to nazwano Minimum Maundera: uważa się, że właśnie ono było przyczyną „małej epoki lodowcowej”, która występowała w tym czasie w krajach Europy.

Jak podkreślono w badaniu naukowców, aktywność słoneczna spowolni się najpierw około roku 2050, jednak nie oznacza to wcale, że globalne ocieplenie się zatrzyma – najprawdopodobniej tylko zahamuje, aby wkrótce osiągnąć swój szczyt. Jednocześnie według danych specjalistów wahania w cyklach aktywności Słońca będą rzadsze dopiero około 3700 roku. Do tego czasu ludzkość musi liczyć się z nasilającym się globalnym ociepleniem.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o