Tlen w księżycowej glebie zdradzi informacje o ewolucji atmosfery Ziemi

Opublikowano: 31.08.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 4

Japońska sonda krążąca na orbicie Księżyca dokonała zaskakującego odkrycia. Znalazła tlen pochodzący z Ziemi. Eksperci sądzą, że może on nam wiele powiedzieć na temat dawnej atmosfery naszej planety.

Obecnie dysponujemy niewieloma wiarygodnymi danymi na ten temat. Erozja i aktywność geologiczna zniszczyły je z czasem. Ziemski tlen na Księżycu daje nadzieję na zalezienie nienaruszonego źródła cennych informacji.

Przez około pięć dni w każdym miesiącu Księżyc jest chroniony przez magnetosferę Ziemi. Wtedy to mogą nań dotrzeć wolno poruszające się jony tlenu. Naukowcy sądzą, że sonda Kayuga odkryła właśnie takie jony, które zostały uwięzione w księżycowym regolicie, luźnej zwietrzałej skale pokrywającej Srebrny Glob. “Znaleźliśmy dowód, że jony z ziemskiej atmosfery zostały przetransportowane na Księżyc, gdzie mogą pozostać przez miliardy lat” – stwierdził główny autor badań, Kentaro Terada z Uniwersytetu w Osace.

Odkrycie szczególnie zainteresowało naukowców badających moment, w którym na Ziemi pojawiła się fotosynteza. Mniej więcej 2,45 miliarda lat temu na naszej planecie doszło do Wielkiej Katastrofy Tlenowej. Ilość tlenu w atmosferze znacząco wzrosła. Okoliczności tej nagłej zmiany pozostają tajemnicą. Jeśli ślady tego wydarzenia przetrwały w postaci jonów tlenu na Księżycu specjaliści mogą wiele dowiedzieć się o ewolucji atmosfery Ziemi.

Księżyć może zawierać wiele interesujących informacji. Niewykluczone, że na jego powierzchni znajdują się skamieniałe ziemskie organizmy przyniesione tam przez meteoryty przed miliardami lat.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: ScientificAmerican.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
replikant3d
Użytkownik

To niech lecą i zbadają..! Tyle że musieli by uzyskać pozwolenie rezydentów na naszym satelicie!…

karmazynowy_szpadel
Użytkownik
karmazynowy_szpadel

co ważniejsze zostanie odkryte, to zostanie w cieniu. Żeby motłoch nie szalał