TK rozpatrzy skargi na nową ustawę w starym składzie

Opublikowano: 01.01.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 955

Sędzia Andrzej Rzepliński postanowił, że Trybunał konstytucyjny rozpatrzy skargi konstytucyjne na nowelizację ustawy o TK. Skargi takie złożyła Platforma Obywatelska, jak również prezes Sądu Najwyższego.

Ustawa „naprawcza” PiS została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego. Na stronie internetowej Trybunału pojawiły się dwa zarządzenia prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego: w pierwszym zawiadamia, iż do TK wpłynęły skargi od posłów Platformy Obywatelskiej, a także od I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Te skargi zostały połączone w jedną „z uwagi na tożsamość przedmiotu wniosku”. Drugie zarządzenie ustanawia skład sędziowski Trybunału, który zajmie się rozpatrzeniem skarg. Będzie to 10 sędziów ze „starego składu: Mirosław Granat, Leon Kieres, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Stanisław Rymar, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Andrzej Wróbel i Marek Zubik. Sedzią sprawozdawcą ma być Stanisław Biernat, wiceprezes TK.

Partia rządząca mówi o próbie „anarchizacji” kraju w wykonaniu sędziego Rzeplińskiego. Szefowa kancelarii premiera Beata Kempa stwierdziła, że „jeżeli sędziowie Trybunału nie zastosują się do nowelizacji przepisów o Trybunale Konstytucyjnym, to złamią prawo. To tak, jakbyśmy dziś, jako Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, nie mając takiego prawa, orzekali karę śmierci – bo uważamy, że jesteśmy suwerenem, że nam wszystko wolno”. Kempa udzieliła „dobrej rady” sędziom TK, aby złożyli mandat, jeżeli chcą uczestniczyć w procesie politycznym.

Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, podobnie jak posłowie Platformy Obywatelskiej, domaga się, aby TK rozpatrzył konstytucyjność „ustawy naprawczej” PiS w składzie sprzed nowelizacji – na poprzednich zasadach, ponieważ łamie trójpodział władzy w Polsce „przez to, że tworząc instytucję publiczną w kształcie uniemożliwiającym jej rzetelne i sprawne działanie, naruszają zasady państwa prawnego w zakresie kontroli konstytucyjności sprawowanej przez Trybunał Konstytucyjny oraz zasadę racjonalności ustawodawcy”.

Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. ZIWK 01.01.2016 16:17

    Pani Kępie należało by udzielić korepetycji z Kodeksu Karnego:
    “Art. 232.
    § 1. Kto przemocą lub groźbą bezprawną wywiera wpływ na czynności urzędowe sądu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”
    albo:
    Szefowa Kancelarii Premiera to wyższa półka:
    “Art. 246.
    Funkcjonariusz publiczny lub ten, który działając na jego polecenie w celu uzyskania określonych zeznań, wyjaśnień, informacji lub oświadczenia stosuje przemoc, groźbę bezprawną lub w inny sposób znęca się fizycznie lub psychicznie nad inną osobą, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.”

    Bo gdym Ja – zwykły żuczek jakiemuś sędziemu udzielił “dobrej rady”: że powinien zrezygnować, jeśli chce dalej orzekać, to bym miał zagwarantowany wikt i opierunek w państwowym hotelu…
    A taka “prawa i sprawiedliwa” może bezkarnie popełniać przestępstwa z dość oczywistych artykułów zwykłego Kodeksu Karnego…

  2. rurek 01.01.2016 20:12

    Rzepliński żeby być w zgodzie ze swoim wyrokiem w sprawie ustawy PO z czerwca 2015, musi koniecznie powołać dwóch nowych sędziów przyjętych w miejsce tych którym kadencja minęła w grudniu 2015. inaczej łamie swoje wyroki.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.