TK o umieszczaniu osób ubezwłasnowolnionych w DPS

Opublikowano: 29.06.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 530

Na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara sędziowie Trybunału Konstytucyjnego pochylili się nad przepisami, regulującymi umieszczanie w domach pomocy społecznej itp. placówkach osoby ubezwłasnowolnione. Uznali, że rzeczywiście nie zadbano o ochronę ich praw w stopniu wystarczającym.

Pięciu sędziów TK uznało przepisy za niezgodne z Konstytucją. Dwóch zgłosiło zdania odrębne. W uzasadnieniu wyroku napisano, że przepisy „wręcz ostentacyjnie pozwalają zignorować autonomię decyzji osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej, sprawiając, że staje się ona przedmiotem działania ze strony innych, zwłaszcza władzy publicznej”.

Innymi słowy, nie chronią w wystarczający sposób osób z niepełnosprawnościami psychicznymi i intelektualnymi. Takie osoby nie mają możliwości zakwestionowania lub zmiany woli opiekuna, który zadecyduje o umieszczeniu ich w placówce, a zezwoli mu na to sąd opiekuńczy. Nie mogą także zwrócić się o weryfikację zasadności takiej decyzji. Nie mogą starać się jej zmienić nawet w sytuacji, gdy nastąpi poprawa ich stanu na tyle, by mogły we własnym zakresie dokonać oceny sytuacji i zdecydować, że w DPS przebywać nie chcą. Mimo to często wbrew swojej woli zmuszone są przebywać tam długie lata.

Sędziowie generalnie przychylili się do opinii Adama Bodnara, że „gwarancje ochrony praw osób z niepełnosprawnością psychiczną lub intelektualną należy ocenić jako niewystarczające i nieskuteczne”. Zdania odrębne do dzisiejszego wyroku zgłosiło dwóch sędziów: Piotr Pszczółkowski i Zbigniew Jędrzejewski, jednak nie dotyczyły one samej treści orzeczenia, lecz znów rozpętał się spór o ustawę, na mocy której Trybunał powinien orzekać. To kolejny wyrok, który prawdopodobnie dołączy do tych wydanych po 9 marca, a zatem nieopublikowanych przez rząd.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. nemoein 30.06.2016 10:39

    generalnie nie chcą ich wypuszczać bo im więcej mają “pacjentów” tym mają więcej pieniędzy i nie grozi im upadłość – to sprawa dość oczywista, w tej kwestii trzeba zmienić system dotacji na podobny do tego w stanach. Natomiast druga kwestia jeśli ktoś “upośledzony” popełni przestępstwo a następnie zostanie uznany jako niepoczytalnego jak to ostatnio dość często ma miejsce, to bym się nie zastanawiał tylko przymusowo go zamknąć do takiej placówki na czas taki jaki miałby dostać w więzieniu gdyby był zdrowy!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.