Tintin znika z biblioteki za „afrofobię”

Opublikowano: 28.09.2012 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 917

Biblioteka Młodzieżowa w Sztokholmie, wycofała ze swoich półek komiksy z Tintinem. Powodem ma być ich „afrofobiczny” wydźwięk, a także negatywny obraz muzułmanów.

Seria komiksów o przygodach Tintina, swoją pierwszą edycję miała w 1930 roku, a ostatnią w 1986. Dopiero teraz postać stworzona przez Belga, zaczęła wzbudzać kontrowersje. Pracownicy Biblioteki w Sztokholmie stwierdzili, że komiks promuje negatywny obraz mieszkańców Afryki oraz muzułmanów. Ich zdaniem seria rysunków, przedstawia murzynów jako prymitywne i głupie postaci, zaś muzułmanie siedzą na dywanach i palą fajki wodne.

Behrang Miri odpowiadający za dział młodzieżowy w Bibliotece, powiedział liberalnemu dziennikowi „Dagens Nyheter”, że komiks utrwalał wśród dzieci i nastolatków, stereotypowy obraz murzynów i muzułmanów. Pracownicy Biblioteki poszukują w reszcie publikacji, niepoprawnych treści mających szerzyć rasizm i homofobię.

Opracowanie: MM
Na podstawie: TheLocal.se
Źródło: Narodowcy


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Gylhyrst 28.09.2012 10:11

  przecież nikt nie zmusza nikogo do czytania takich książek, w latach 30 Afryka była sto lat za Murzynami – że się tak wyrażę – i nie ma tu żadnych przekłamań. Powinno się jeszcze Asterixa i Obelixa wycofać, bo obrażają Imperium Rzymskie a 4 Pancernych i Psa zakazać, bo pokazują głupich Niemców dających się robić w bambuko na każdym kroku. Nie wspominam już o amerykańskich filmach typu Rambo, gdzie “bohater” walczy z samymi półimbecylami.

 2. Gylhyrst 28.09.2012 11:42

  Ooo właśnie mi przyszło do głowy – rasistowska kniga Murzynek Bambo WON z serc i umysłów dzieci miast i wsi!

 3. Prometeo 28.09.2012 11:43

  nawet jeśli tak to przedstawia stereotypy okresu w którym powstawał aż strach pomyśleć co zrobią z twórczością Marka Twaina i wielu innych przedstawiających rzeczywistość swoich czasów niebawem historia stanie się zakazaną nauką

 4. Prometeo 28.09.2012 11:44

  w Polsce to będzie Koziołek Matołek zakazany

 5. erazm55 28.09.2012 14:49

  Rewolucja kulturalna II.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.