Testy pociągu pasażerskiego na wodór

Opublikowano: 19.09.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1158

Austriackie Koleje Federalne (ÖBB) rozpoczęły dziesięciotygodniowe próby dwuczłonowego pociągu Coradia iLint z wykorzystaniem wodorowych ogniw paliwowych. Według CNBC pociąg już zaczął wozić pasażerów na trudnych trasach alpejskich, a okres próbny zakończy się w drugiej połowie listopada. Pociąg rozwija prędkość do 140 kilometrów na godzinę, porusza się po szynach niemal bezgłośnie i wydziela do atmosfery jedynie parę wodną.

Pociąg, zaprojektowany przez francuską firmę Alstom, jest testowany na liniach kolejowych Aspang i Termen odpowiednio z Wiener Neustadt do Aspang i Hartberg oraz Wiener Neustadt – Puchberg am Schneeberg – Gutenstein. Jedyna stacja paliw została zbudowana w zakładzie ÖBB w Wiener Neustadt, a sam pociąg został zaprojektowany do jazdy po liniach niezelektryfikowanych i może być używany na wszystkich austriackich torach.

„Oprócz zerowej emisji Coradia iLint po raz pierwszy wykorzystuje szereg innowacyjnych technologii, w tym konwertery czystej energii, nowe metody magazynowania wodoru i inteligentne zarządzanie paliwem” – informuje Alstom.

Przedstawiciele ÖBB twierdzą, że firma dąży do neutralności emisji dwutlenku węgla do 2050 r. Oprócz wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, energii słonecznej i morskiej, firma bada potencjał wodoru jako „rozwiązania trakcyjnego” dla 1300 km austriackich linii kolejowych, które nadal wykorzystują pociągi z silnikiem diesla.

Jesienią ubiegłego roku ÖBB wykonało pierwszy krok, testując prototypowy akumulatorowo – elektryczny wielokanałowy silnik Cityjet Eco Siemens Desiro ML w pociągu pasażerskim w Dolnej Austrii.

ÖBB i Alstom są wspierane przez największego austriackiego dostawcę energii elektrycznej Verbund, który certyfikuje wodór używany w testach Coradia iLint, Austriacki Instytut Technologii (AIT) i Austriackie Centrum Wodoru (HyCentA).

Austria nie jest pierwszym krajem, który testuje pociągi wodorowe Alstom. Ten ostatni wypuścił dwa Coradia iLint w 2018 roku w Dolnej Saksonii. Od tego czasu pociągi wodorowe przejechały ponad 180 tys. kilometrów, a rząd niemiecki zawarł z firmą Alstom umowę na dostawę 41 pociągów wodorowych do 2022 roku.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Fenix 20.09.2020 08:06

    Brawo ! Pociągi i pojazdy na wodór . To jest przyczyna tych niepokojów na świecie w zamykaniu granic” kowida” Zależność krajów się kończy, od ropy , gazu i chemicznej farmacji w tym rozliczeń petrodolara. Niezależni! Globalny przeskok, przechodzimy na czystą energię . Nadchodzi czas na uczciwych gospodarkę, i niezależnych współpracę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.