Testy pociągu pasażerskiego na wodór

Opublikowano: 19.09.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 66

Austriackie Koleje Federalne (ÖBB) rozpoczęły dziesięciotygodniowe próby dwuczłonowego pociągu Coradia iLint z wykorzystaniem wodorowych ogniw paliwowych. Według CNBC pociąg już zaczął wozić pasażerów na trudnych trasach alpejskich, a okres próbny zakończy się w drugiej połowie listopada. Pociąg rozwija prędkość do 140 kilometrów na godzinę, porusza się po szynach niemal bezgłośnie i wydziela do atmosfery jedynie parę wodną.

Pociąg, zaprojektowany przez francuską firmę Alstom, jest testowany na liniach kolejowych Aspang i Termen odpowiednio z Wiener Neustadt do Aspang i Hartberg oraz Wiener Neustadt – Puchberg am Schneeberg – Gutenstein. Jedyna stacja paliw została zbudowana w zakładzie ÖBB w Wiener Neustadt, a sam pociąg został zaprojektowany do jazdy po liniach niezelektryfikowanych i może być używany na wszystkich austriackich torach.

„Oprócz zerowej emisji Coradia iLint po raz pierwszy wykorzystuje szereg innowacyjnych technologii, w tym konwertery czystej energii, nowe metody magazynowania wodoru i inteligentne zarządzanie paliwem” – informuje Alstom.

Przedstawiciele ÖBB twierdzą, że firma dąży do neutralności emisji dwutlenku węgla do 2050 r. Oprócz wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, energii słonecznej i morskiej, firma bada potencjał wodoru jako „rozwiązania trakcyjnego” dla 1300 km austriackich linii kolejowych, które nadal wykorzystują pociągi z silnikiem diesla.

Jesienią ubiegłego roku ÖBB wykonało pierwszy krok, testując prototypowy akumulatorowo – elektryczny wielokanałowy silnik Cityjet Eco Siemens Desiro ML w pociągu pasażerskim w Dolnej Austrii.

ÖBB i Alstom są wspierane przez największego austriackiego dostawcę energii elektrycznej Verbund, który certyfikuje wodór używany w testach Coradia iLint, Austriacki Instytut Technologii (AIT) i Austriackie Centrum Wodoru (HyCentA).

Austria nie jest pierwszym krajem, który testuje pociągi wodorowe Alstom. Ten ostatni wypuścił dwa Coradia iLint w 2018 roku w Dolnej Saksonii. Od tego czasu pociągi wodorowe przejechały ponad 180 tys. kilometrów, a rząd niemiecki zawarł z firmą Alstom umowę na dostawę 41 pociągów wodorowych do 2022 roku.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Fenix
Użytkownik
Fenix

Brawo ! Pociągi i pojazdy na wodór . To jest przyczyna tych niepokojów na świecie w zamykaniu granic” kowida” Zależność krajów się kończy, od ropy , gazu i chemicznej farmacji w tym rozliczeń petrodolara. Niezależni! Globalny przeskok, przechodzimy na czystą energię . Nadchodzi czas na uczciwych gospodarkę, i niezależnych współpracę.