Terroryzm w Europie – liczby i trendy

Opublikowano: 26.06.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1412

Oto najważniejsze liczby z corocznego raportu Europolu, „Terrorism Situation and Trend Report” (TE-SAT). Raport publikowany jest od 2007 roku.

Osiem krajów UE odnotowało 142 ataki terrorystyczne – udaremnione bądź skuteczne. Ponad połowa (76) miała miejsce w Wielkiej Brytanii, we Francji – 23 ataki, we Włoszech – 17, w Hiszpanii – 10, w Grecji – 6, w Niemczech – 5, w Belgii – 4 a w Holandii -1 atak. W wyniku tych ataków życie straciło 142 osób, a 379 odniosło obrażenia.

Mimo że wiele ataków nie było powiązanych z dżihadyzmem, to właśnie ataki dżihadystów doprowadziły do największych strat i największej liczby ofiar. W 40% przypadków użyto materiałów wybuchowych. Coraz częściej kobiety, młodzież i dzieci odgrywali ważne role w działaniach terrorystycznych na terenie UE. Od trzech lat rośnie liczba aresztowanych dżihadystów, którzy stanowią większość wśród zatrzymanych terrorystów. O wzroście aktywności terrorystycznych świadczy również fakt, że European Counter Terrorism Centre przy Europolu prowadziło 127 dochodzeń w sprawach powiązanych z terroryzmem w samym 2016 roku.

Najnowszy TE-SAT przedstawia zwięzłe posumowanie natury ataków terrorystycznych, których UE doświadczyła w 2016 roku. Większość z tych, które można z całą pewnością uznać za terrorystyczne, została przeprowadzona przez etno-nacjonalistów i separatystów (99). Ataki przeprowadzone przez lewicowych ekstremistów nasilają się nieprzerwanie od 2014; w 2016 roku było ich 27, a większość z nich (16) miała miejsce we Włoszech. Mimo że liczba ataków dżihadystycznych spadła z 17 w 2015r, do 13 w 2016, z czego 6 było powiązanych z ISIS, 135 osób spośród 142 ofiar śmiertelnych w 2016 roku zginęło w wyniku 13 zamachów dżihadystycznych.

Na temat terroryzmu wypowiadali się unijni dygnitarze.

Michael Farrugia, minister spraw wewnętrznych Malty (która sprawuje obecnie prezydencję UE), powiedział: „Ostanie ataki z Londynu, Manchesteru i Paryża pokazują jasno zamierzenia i zdolności wcielania w życie aktów terroru, których celem jest ściągnięcie uwagi wolnego świata. Skutki tych aktów pozostaną we wspólnej pamięci wszystkich, dla których wolność jest ważna. Wspomnienie tych niewinnych ofiar i cierpienia ich rodzin i bliskich będą napędem dla naszego zaangażowania w skuteczną i zjednoczoną aktywność wszystkich państw członkowskich Unii”.

Dimitris Avramopoulos, szef Europejskiej Komisji ds. Migracji, spraw wewnętrznych i obywatelskich: „Ostatnie ataki terrorystyczne w Europie są niezbitym dowodem na to, że musimy ściśle współpracować i budować na zaufaniu. To ono jest podstawą skutecznej współpracy. Zwalczanie terroryzmu pozostanie jednym z naszych wspólnych politycznych celów na najbliższe lata nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Dla bezpieczeństwa naszych obywateli, ale też dla spójności naszych społeczeństw, musimy sprawnie wymieniać się informacjami i międzynarodową współpracą na wszystkich poziomach”.

Julian King, szef Komisji Europejskiej ds. bezpieczeństwa: „W czasie ostatnich ataków na London Bridge i na Borough Market zginęły osoby różnych narodowości. Terroryści nie uznają granic i aby ich pokonać musimy użyć naszej nowo odnalezionej determinacji do współpracy, dzieląc się informacją i doświadczeniem. Razem jesteśmy silniejsi”.

Rob Wainwright, dyrektor wykonawczy Europolu: „Nigdy wcześniej dzielenie się informacją nie miało takiego znaczenia, jak w ciągu ostatnich dwóch lat, kiedy byliśmy świadkiem nieznanych wcześniej form ataków dżihadystyczych, które kosztowały życie 135 ofiar. W odróżnieniu od ataków o podłożu etno-nacjonalistycznym i separatystycznym, i większości przejawów prawicowego i lewicowego ekstremizmu, terroryzm dżihadystyczny ma charakter międzynarodowy i z tego względu odpowiedź na niego też musi być międzynarodowa.

Wnioski z raportu TE-SAT 2017:

– Aresztowania: 1002 osób zostało aresztowanych za terroryzm, w tym większość za dżihadyzm. Liczba aresztowanych za dżihadyzm wzrasta: w 2014 roku 395 osób, w 2015 – 687, a w 2016 – 718 osób.

– Ofiary: 142 śmiertelnych, w tym 135 to ofiary dżihadyzmu. Rannych – 379.

– Wiek terrorystów: prawie 1/3 aresztowanych (291 z 1002) miało nie więcej niż 25 lat.

– Materiały wybuchowe: użyto ich w 40% ataków. Mimo że terroryści chętnie stosują łatwiej dostępne rodzaje broni, materiały wybuchowe nadal cieszą się ich uznaniem ze względu na dużą moc rażenia i symboliczne znaczenie.

– Trendy techniczne: w Syrii i Iraku terroryści używają dronów oraz alternatywnych i bardziej zaawansowanych technologicznie materiałów wybuchowych, co może stać się inspiracją dla dżihadystów i ich zwolenników oraz zachętą do częstszego stosowania tego typu taktyk.

– Finansowanie terroryzmu: 40% planowanych ataków w Europie jest prawdopodobnie finansowanych z działań przestępczych, szczególnie z handlu narkotykami, kradzieży, rabunków, sprzedaży podróbek, wyłudzeń pożyczek i włamań.

– Kobiety i dzieci: coraz częściej kobiety przyjmują role wykonawcze w działaniach dżihadystycznych, podobnie jak nieletni i młodzież. 26% aresztowanych w 2016 roku to kobiety; jest to duży wzrost w porównaniu do 2015 roku (18%). W Wielkiej Brytanii również odnotowano, że coraz częściej w konflikt w Syrii i Iraku angażują się całe rodziny, kobiety i nieletni. Z Holandii natomiast do Syrii i Iraku wyjechało 40 dzieci w wieku do 12 lat.

– Terroryzm etno-nacjonalistyczny i separatystyczny: 99 przypadków przeprowadzonych i udaremnionych ataków uznano za ataki o takim podłożu. Dysydenckie grupy republikanów w Irlandii Północnej organizowały 76 z tych ataków.

– Terroryzm lewicowców i anarchistów: liczba takich ataków wzrosła w 2016 roku w porównaniu do roku 2015. Odnotowano ich 27 i aresztowano 31 osób. Tego typu ataków doświadczyły w UE tylko Włochy, Grecja i Hiszpania.

– Propaganda w sieci: w 2016 roku propaganda ISIL w internecie straciła na znaczeniu, ponieważ po pierwsze, mniej tego typu treści trafiła do sieci, a po drugie były one blokowane. W 2015 roku ISIS osiągnęło szczyt swojej aktywności w internecie, jednak od tego czasu liczba opublikowanych przez nich nagrań sukcesywnie maleje. Wraz ze spadkiem propagandy ISIL, usiłuje wykorzystać tę sytuację Al-Kaida i powiązane z nią organizacje, dla pozyskania nowych zwolenników.

– Sieci społecznościowe: dżihadyści świetnie opanowali mechanizmy działania mediów społecznościowych i prowadzą doskonale zorganizowane i zaplanowane kampanie rekrutacji nowych członków i gloryfikacji aktów terroryzmu. Sukces w ograniczeniu promowania terroryzmu online jest dowodem na skuteczność połączonych działań władzy wykonawczej jak Europol’s Internet Referral Unit (IRU) oraz sektora prywatnego.

Opracowanie: GB
Na podstawie: Europol.europa.eu
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. jakiskretyn 26.06.2017 11:10

    Ograniczenie promowania terroryzmu online niby sukces, ale liczba ofiar dżihadystów nie maleje.

    Na liczbę ataków nie ma co patrzeć – jak ma się bomba-samoróba w autobusie, która nikogo nie raniła do kilkudziesięciu ofiar śmiertelnych “profesjonalistów”? Patrzmy raczej na skutki, nie statystykę.

  2. MasaKalambura 26.06.2017 11:15

    Oczywiście lepiej patrzeć na skutki niż na liczbę ataków, bo jeszcze ktoś zauważy gó…prawdę powiedzonka: Nie wszyscy muzułmanie to terroryści ale wszyscy terroryści to muzułmanie.

    Śmiertelna skuteczność dżihadystów na polu walki EU wynikać może ze śmiertelnej skuteczności armii sprzymierzonych na terenach muzułmańskich. Ilość ofiar dżihadystów z całego roku 2016 to równowartość ilości ofiar z jednego dnia w Syrii.

    Nie żebym kogoś usprawiedliwiał. Wskazuję jednak na przyczyny. Kiedyś UK gniotło Irlandię i był terroryzm irlandzki. Dziś UE wraz z USA i Rosją gniotą Syrię, Irak, Afganistan, Libię i cały region Bliskiego Wschodu – i jest terroryzm dżihadystyczny.

  3. BrutulloF1 27.06.2017 10:36

    Terroryści islamscy są rozgrywani przez służby specjalne. To szersza gra. Gra sięgająca wojny w Afganistanie mająca wyczerpać ZSRR. Potem Iraku, Kibii, arabska wiosna, Syria i cały smród wokół bezprzecznego wspierania terrorystów w walce o obalenie Assada.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.