Tereny Czarnobyla nadal w ogniu

Opublikowano: 17.04.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 527

Strażacy cały czas gaszą tlące się ogniska w strefie wykluczenia Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu, w akcji bierze udział tysiąc osób i lotnictwo – poinformowało w piątek biuro prasowe Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Wcześniej resort powiadomił, że trzy nowe ogniska tlącego się ognia pojawiły się na miejscu pożaru w strefie wykluczenia z powodu silnego wiatru. „Według stanu na godz. 6.00 (czasu polskiego – red.) 17 kwietnia w strefie wykluczenia i bezwarunkowego (obowiązkowego) przesiedlenia oddziały Służby Państwowej ds. Sytuacji Nadzwyczajnych pomagają Państwowej Agencji ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia w gaszeniu pożarów na terytorium leśnictwa korogodskiego, detiakowskiego, kotowskiego i denisowieckiego. Tli się trawa, pnie i drewno w komórkach zajętych ogniem” – napisano w oświadczeniu.

Według danych resortu do pożaru zaangażowano tysiąc osób i ponad 100 jednostek technicznych, między innymi trzy helikoptery i dwa samoloty, które w ciągu ubiegłej doby zrzuciły 240 ton wody.

Wcześniej informowano, że pożar w strefie wykluczenia w Czarnobylu zbliżył się do magazynów odpadów radioaktywnych, a sytuacja na miejscu jest bliska krytycznej.

Pożary lasów w strefie wykluczenia w Czarnobylu trwają już drugi tydzień. Pożar rozprzestrzenił się na lewy brzeg rzeki Prypeć i dotarł bezpośrednio do terenu elektrowni jądrowej. Terytoria wielu byłych wiosek w pobliżu elektrowni jądrowej spłonęły a Czerwony Las został zniszczony. Gaszeniem pożarów poza strażakami zajmuje się także lotnictwo.

Pożary lasów wybuchły 4 kwietnia na powierzchni 20 hektarów, 7 kwietnia zajęły już terytorium 35 hektarów. Ukraińskie służby 5 kwietnia ustaliły tożsamość osoby podejrzanej o związek z podpaleniem na terytorium leśnictwa Kotowski. Wszczęto sprawę karną. Osoby, które mieszkają w miejscowości Polesskoje w strefie wykluczenia, zostały ewakuowane.

Katastrofa w elektrowni jądrowej w Czarnobylu miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku, kiedy wybuchł reaktor jądrowy czwartego bloku energetycznego stacji. Łączna powierzchnia zanieczyszczenia radiacyjnego na Białorusi wyniosła około 46,5 tysiąca kilometrów kwadratowych (23% całkowitej powierzchni). Na Ukrainie zostało zanieczyszczonych 50 tysięcy km2 w 12 obwodach. Ponadto wskutek skażenia radiacyjnego ucierpiało 19 rosyjskich regionów o powierzchni prawie 60 tysięcy km2 i 2,6 miliona ludzi.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.