Ten pestycyd odstrasza nie tylko owady, ale także ludzi

Opublikowano: 28.10.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2030

Francuski rząd w piątek podjął decyzję o wprowadzeniu trzymiesięcznego zakazu stosowania popularnego pestycydu po tym, jak kilkudziesięciu rolników zachorowało w zachodniej części kraju.

Zakazana substancja jest powszechnie znana jako metam sodowy. Według wstępnych badań to właśnie ten pestycyd mógł przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu rolników w pobliżu miasta Angers, którzy skarżyli się na pieczenie oczu i problemy z oddychaniem.

Warto zaznaczyć, że region wokół Angers słynie z wytwarzania roszpunki warzywnej, niezwykle popularnej we Francji oraz innych krajach europejskich. Producenci często wykorzystują metam sodowy do ochrony roślin przed owadami. Okazuje się jednak, że substancja może równie skutecznie odstraszać ludzi.

Metam sodowy jest jednym z najpowszechniej stosowanych pestycydów w Europie i USA, pomimo iż amerykańska Agencja Ochrony Środowiska już jakiś czas temu uznała środek za “prawdopodobny czynnik rakotwórczy”, który nie powinien być wykorzystywany na roślinach.

Urzędnicy sugerują, że pestycyd mógł zostać niewłaściwie zastosowany na terenie, który był wówczas zbyt suchy ze względu na wysokie temperatury panujące we wrześniu. Spośród 61 odnotowanych przypadków zachorowań, 17 osób musiało zostać hospitalizowanych.

Metam sodowy jest dopuszczony do użytku na terenie Unii Europejskiej do 2022 roku. Wówczas miał odbyć się kolejny przegląd pestycydu pod kątem jego bezpieczeństwa dla ludzi. Być może najnowsze wydarzenia skłonią unijnych oficjeli do szybszego przyjrzenia się sprawie.

Autorstwo: ZychMan
Na podstawie: TheLocal.fr
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.