Telewizja wRealu24 ocenzurowała krytykę Konfederacji?

Opublikowano: 04.02.2023 | Kategorie: Polityka, Świat komputerów, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2989

Od kilku dni trwa ostry spór wewnątrz wRealu24. Krzysztof Łuksza zarzuca redaktorowi naczelnemu, Marcinowi Roli, że ten zdjął jego program nt. sfałszowanych prawyborów Konfederacji i dopuścił się cenzury. „Szkoda, że koledzy nie zdali egzaminu z odwagi cywilnej i zachowali się tak haniebnie” – napisał Łuksza.

Od początku roku Krzysztof Lech Łuksza w mediach społecznościowych zajmuje się śledzeniem przebiegu prawyborów w partii Nowa Nadzieja i promowaniem swojego kanału na „YouTube” oraz grupy na „Discordzie”. Na kanwie tego pierwszego wydarzenia pomiędzy nim a Marcinem Rolą doszło do ostrego spięcia, szeroko komentowanego przez internautów.

Awantura we wRealu24 rozpoczęła się od tego, jak 1 lutego Marcin Rola i Adam Zięcina odwołali prowadzony przez Łukszę program o prawyborach w Nowej Nadziei, w którym miał gościć publicysta Marcin Masny. „Niestety, wskutek politycznych nacisków Marcin Rola i Adam Zięcina odwołali mój program o prawyborach, który miałem nagrać z Marcinem Masnym. Szkoda, że koledzy nie zdali egzaminu z odwagi cywilnej i zachowali się tak haniebnie. Nie tak powinno wyglądać niezależne dziennikarstwo” – napisał Krzysztof Lech Łuksza.

Wpis Łukszy niedługo potem zniknął, ale zdjęcie z jego treścią było kolportowane szeroko przez internautów. Dziennikarz do sytuacji odniósł się także w transmisji, którą opublikowano na jego kanale na „YouTube” oraz „Discordzie”.

„Trochę jestem niezadowolony z tego, że Adam Zięcina i Marcin Rola, jak rozumiem w porozumieniu, odwołali mój program, który miał być o 18:30 i zamiast tego wystąpi niezależny obserwator. Tak niezależny, jak i oni niezależni, można powiedzieć. Ale oczywiście daję cały czas kredyt zaufania. (…) Jednoznacznie potępiam moich kolegów z redakcji. Mam nadzieję, że takie sytuacje nie będą się powtarzać. Myślałem o tym, że start Marcina Roli z list Konfederacji mógłby mieć na to wpływ, ale nie jestem pewien, nie wiem” – powiedział.

Z kolei Marcin Rola do zarzutów odniósł się w mediach społecznościowych. Stwierdził, że program Łukszy o prawyborach musiał przesunąć, ponieważ reagując na bieżące wydarzenia, musiał pilnie zrobić program… o prawyborach. W swoim wpisie nie wspomniał czego miał dotyczyć program prowadzony przez redaktora Łukszę, choć sam redaktor jasno i publicznie to deklarował. Przekonywał, że Łuksza mógł nagrać swój program z Marcinem Masnym w godzinach wcześniejszych lub późniejszych, a on jedynie chciał przesunięcia godziny.

„Niestety w tym przypadku najwyraźniej emocje wzięły górę i zaatakował, w mojej opinii kompletnie bez powodu i bez sensu telewizję, w której od pięciu lat może wykonywać zawód dziennikarza, tworzyć swoje autorskie programy bez jakichkolwiek przeszkód i cenzury jak to się dzieje w konkurencyjnych mediach, za co stacja wRealu24 w końcu poniosła konsekwencje w postaci likwidacji z YouTube za poruszanie niewygodnych tematów szeregu przestępstw i afer” – podkreślił Rola.

Zamiast prowadzonego przez Krzysztofa Lecha Łukszę programu o prawyborach, z niemającym nic wspólnego z partią Nowa Nadzieja, ani współtworzoną przez nią Konfederacją Marcinem Masnym, wRealu24 nadała rozmowę Marcina Roli z Witoldem Tumanowiczem z Konfederacji. Można zrozumieć polityka, że kłopotliwie byłoby mu krytykować koalicjanta z partii kierowanej przez Sławomira Mentzena, obawiając się reperkusji wewnątrz sojuszu, jaki formacje Tumanowicza (Ruch Narodowy) i Mentzena (Nowa Nadzieja) współtworzą (Konfederacja).

2 lutego Łuksza poinformował, że otrzymał propozycję nagrania programu z Masnym w nowym terminie, jednak „w ramach protestu” nie skorzystał z niej. Zarzucił Roli, że „musi się określić, czy jest politykiem, czy dziennikarzem”. Później, w kolejnych wpisach zadeklarował również, że „nie chce wchodzić w publiczną polemikę z Marcinem Rolą”, jak również „podgrzewać niepotrzebnych konfliktów”.

Z kolei Marcin Rola upiera się przy swoim stanowisku. „Od wczoraj jestem nazywany przez niektórych »cenzorem« bo przesunąłem koledze program na inny dzień. Nie »zablokowałem« jak dezinformują niektórzy, a przeniosłem w czasie o kilka, może kilkanaście godzin” – napisał na „Twitterze”.

Kolorytu całej sprawie dodaje fakt, że od pewnego czasu pojawiają się spekulacje, że Marcin Rola miałby wystartować z listy Konfederacji, co też wprost zarzucił w swoich słowach red. Łuksza. Wcześniej szef wRealu24 był związany z ruchem Kukiz’15. Z listy tego środowiska startował bez powodzenia do Sejmu w 2015 roku, uzyskując 225 głosów.

Mogą zastanawiać słowa Krzysztofa Lecha Łukszy o swoich „redakcyjnych kolegach” Marcinie Roli i Adamie Zięcinie: „Tak niezależny [Witold Tumanowicz z Konfederacji], jak i oni niezależni, można powiedzieć”. Być może dziennikarz w przyszłości rozwinie, jakie ma podstawy, by podważać niezależność twórców wRealu24.

Autorstwo: Paweł Kubala
Źródło: MediaNarodowe.com

Komentarz admina „Wolnych Mediów”

Przypomnę, że kiedy ABW zablokowała nasz portal i wiele innych, Konfederacja złożyła interpelację poselską wyłącznie ws. zablokowania portalu wrealu24.pl. Olała wszelkie inne zablokowane media. To ukazuje polityczne powiązania.

11

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Szwęda 04.02.2023 15:42

    Żadne prawybory, żadne nowe partie, żadna demokracja, trzeba organizować Polskie Państwo Podziemne i ruch oporu!

  2. Szurnięty Mędrzec 05.02.2023 07:58

    Jd jd tak to skomentuję, na tej platformie tylko dramy i patologie

  3. replikant3d 05.02.2023 09:33

    ,,Krety,, jak widać uwijają się jak w ukropie..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.