Teleskop Webba ujawnił tajemnice galaktyki Koło Wozu

Opublikowano: 04.08.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2726

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA uzyskał szczegółowy obraz galaktyki Cartwheel znajdującej się 500 milionów lat świetlnych od Ziemi w stronę konstelacji Rzeźbiarza. Wysoce precyzyjne instrumenty najnowszego obserwatorium umożliwiły rozdzielenie poszczególnych gwiazd i obszarów gwiazdotwórczych, a także ujawnienie zachowania czarnej dziury w jej sercu.

Galaktyka przypomina koło od wozu – stąd nazwa. Osiągnięte szczegóły zapewniają nowy wgląd w to, co dzieje się w galaktyce Koło Wozu w trakcie jej powolnej transformacji. James Webb pokazał nam chaos, ujawniając szczegóły dotyczące formowania się gwiazd i czarnej dziury w centrum.

Galaktyka Koło Wozu to rzadki widok. Jej pojawienie się jest wynikiem katastrofalnego wydarzenia – zderzenia dużej prędkości między dużą galaktyką spiralną a jej małym towarzyszem. To scalenie silnie wpłynęło na kształt obiektu, tworząc dwa pierścienie – jasny pierścień wewnętrzny i otaczający go kolorowy pierścień zewnętrzny. Para pierścieni rozciąga się na zewnątrz od środka uderzenia, jak zmarszczki w stawie od rzuconej skały.

Świetliste jądro galaktyki zawiera ogromną ilość gorącego pyłu, a w najjaśniejszych regionach znajdują się gigantyczne młode gromady gwiazd. Z drugiej strony pierścień zewnętrzny, który rozszerza się od około 440 milionów lat, jest zdominowany przez formowanie się gwiazd i wybuchy supernowych.

Obserwacje Jamesa Webba potwierdzają, że galaktyka Koło Wozu znajduje się w fazie przejściowej. Będąc zwykłą galaktyką spiralną przed zderzeniem, taką jak Droga Mleczna, i nadal się przekształca.

Zdjęcie: NASA, ESA, CSA, STScI
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.