Teleskop do poszukiwań złota na asteroidach

Opublikowano: 27.11.2015 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 604

Astronomowie i fizycy z Uniwersytetu Vanderbilt, przy udziale i z polecenia NASA, opracowali prototyp teleskopu, którego zadaniem będzie wyszukiwanie złota u innych kopalin użytecznych na asteroidach, przy wykorzystaniu promieniowania gamma, wytwarzanemu w wyniku zderzeń promieni kosmicznych z powierzchnią planetoidy.

Inżynierowie z Uniwersytetu Vanderbilt opracowali z polecenia NASA prototyp niezwykłego teleskopu, który ma służyć do „prześwietlania” wnętrza asteroidów i wyszukiwania w nich złota oraz innych kopalin użytecznych, przy wykorzystaniu promieniowania galaktycznego — mowa o tym w artykule opublikowanym w gazecie SPIE Newsroom.

„Misje na Marsa, Księżyc, Merkury i Wenus wyposażone są w spektrometry niskiej rozdzielczości, które potrzebują wielu miesięcy obserwacji i dużych nakładów dla utworzenia mapy minerałów na powierzchni badanego ciała niebieskiego. Nasz system — jeśli go utworzymy — pozwoli dokonywać pomiarów substancji we wnętrzu tych planteoid z bardzo dużą dokładnością i za nieduże pieniądze” — oświadczył Keivan Stassun z Uniwersytetu Vanderbilta w Nashville (USA).

Stassun i jego zespół opracowują, z inicjatywy i na pieniądze NASA, niezwykły teleskop promieniowania gamma, który będzie „przeszywał” podpowierzchniowe warstwy minerałów na asteroidach i innych pomniejszych ciałach niebieskich, wykorzystując promienie kosmiczne docierające do nas z gwiezdnej przestrzeni.

Jak wyjaśniają uczeni, wszystkie bezpowietrzne ciała Układu Słonecznego poddawane są nieprzerwanym bombardowaniom „kosmicznych” naładowanych cząsteczek, nabierających prędkość zbliżoną do prędkości światła. Zderzając się z atomami na powierzchni asteroid i księżyców, cząsteczki te rodzą strumienie kolejnych cząsteczek, które przenikają do substancji we wnętrzu planetoid i uderzają w atomy złota i innych kopalin, co wytwarza strumień gamma kwantów. Gdyby ten strumień złowić i zbadać jego widmo, można dość dokładnie poznać skład chemiczny asteroidy bądź planety i ocenić jej „opłacalność” z punktu widzenia jej eksploatacji.

Problem tkwi w tym, że współczesne teleskopy gamma działające na bazie światłoczułych matryc z germanu wysokiej czystości wymagają bardzo drogich systemów chłodzenia o potężnej mocy, których praktycznie nie da się wysłać w kosmos, a także zasilaczy niedających się wynieść w przestrzeń kosmiczną z racji ich ogromnego zapotrzebowania na energię. Dlatego do tej pory prywatne firmy, w tym Deep Space Industries, czy też Planetary Resources, nie podejmowały prób utworzenia takiej sondy.

Problem rozwiązali dopiero inżynierowie z NASA i Uniwerystetu Vanderbilt. Oni właśnie odkryli wydzielaną przez asteroidy substancję — kryształy ze strontu, jodu i europu, metalu ziem rzadkich, praktycznie nie ustępującemu germanowi pod względem wrażliwości na promieniowanie gamma emitowane przez asteroidy i przy tym nie wymagającemu tak potężnego systemu chłodzenia i wzmożonego zasilania energią.

Według uczonych, teleskopy i i czujniki na bazie takich kryształów mogą być nawet umieszczane na łazikach sondujących asteroidy, co ułatwi i przyśpieszy prace związane z poszukiwaniem ciał niebieskich bogatych w złoto i inne kopaliny użyteczne, a także pomogą badaczom kosmosu lepiej zrozumieć, jak powstawał Układ Słoneczny.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.