Teleskop Chandra przeszedł w tryb awaryjny

Opublikowano: 14.10.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 3606

NASA ma kolejny problem. W tym roku, agencja straciła kontakt z marsjańskim łazikiem Curiosity i przełączyła Kosmiczny Teleskop Hubble’a w stan uśpienia. Teraz dowiadujemy się o tajemniczym przejściu Teleskopu Kosmicznego Chandra w tryb awaryjny.

10 października, obserwatorium rentgenowskie Chandra napotkało nieznany problem i automatycznie weszło w tryb awaryjny. Agencja NASA ustaliła, że przejście do tego trybu zakończyło się powodzeniem, a wszystkie instrumenty naukowe są bezpieczne. Naukowcy nie wiedzą jednak, dlaczego Chandra w ogóle przełączył się w tryb awaryjny.

Warto dodać, że Teleskop Kosmiczny Chandra ma już 19 lat. Pierwotnie spodziewano się, iż jego misja potrwa tylko 5 lat, ale obserwatorium rentgenowskie spisuje się na tyle dobrze, że można było przedłużyć misję kosmiczną.

Agencja NASA ma na głowie kilka podobnych problemów. W zeszłym tygodniu trzeba było przełączyć Kosmiczny Teleskop Hubble’a w stan uśpienia, ponieważ jeden z trzech sprawnych dotychczas żyroskopów uległ awarii. W tym samym czasie, NASA próbuje przywrócić do życia łazik Curiosity, który został uszkodzony podczas silnej marsjańskiej burzy piaskowej.

Autorstwo: John Moll
Ilustracja: NASA
Na podstawie: Chandra.si.edu
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Cosmo 14.10.2018 13:44

    Nadal czekamy na obserwatorium kosmiczne Webb’a ale czy się w końcu doczekamy?

  2. Szwęda 14.10.2018 19:04

    Im więcej człowieczek będzie wiedział (widział) o kosmosie tym więcej będzie miał pytań i więcej będzie nie wiedział.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.