Telepolska i Telekomunikacja Novum na celu UOKiK

Opublikowano: 06.10.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 676

Telepolska i Telekomunikacja Novum oferują usługi telekomunikacyjne proponując zawarcie umowy przez telefon, na odległość. Firmy mogły utrudniać odstąpienie od umowy, na co konsumenci skarżyli się Rzecznikom Konsumentów oraz Urzędowi Komunikacji Elektronicznej (UKE). Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zapowiedział przeprowadzenie postępowania w tej sprawie.

Przedwczoraj Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował, że wpłynęło do niego wiele skarg od konsumentów, rzeczników konsumentów, a także zawiadomień przekazywanych przez Prezesa UKE, które dotyczyły sposobu zawierania umów przez Telepolska i Telekomunikację Novum. Prezes UOKiK przeanalizowała już wzorce umowne stosowane przez obie spółki i od września 2012 roku prowadzi postępowania przeciwko nim.

UOKiK ustalił już, że głównym problemem mogło być nierealizowanie przez przedsiębiorców tych praw konsumentów, jakie związane są z zawieraniem umowy na odległość. W takich przypadkach prawo wymaga od przedsiębiorcy informowania konsumenta na piśmie o prawie do odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni oraz wręczenia mu wzoru takiego formularza. Jednym z zarzutów wobec Telekomunikacji Novum jest nieprzekazywanie konsumentom formularza odstąpienia.

Wątpliwości Prezes UOKiK wzbudza także zastrzeganie w umowach i pobieranie od konsumentów opłat wyrównawczych w sytuacji np. wycofania przez konsumenta zamówienia na usługę przed rozpoczęciem jej świadczenia.

Zgodnie z prawem, przedsiębiorcy telekomunikacyjni mogą dochodzić od konsumentów, w sytuacji rozwiązania umowy, jedynie równowartości ulgi przyznanej konsumentowi. W przeciwnym razie, zastrzeganie w umowach opłat wyrównawczych może utrudniać konsumentom korzystanie z prawa do zmiany dostawcy usług telekomunikacyjnych. Postępowania Urzędu wykażą, czy przedsiębiorcy działali zgodnie z prawem.

Prezes UOKiK we wszczętych postępowaniach sprawdzi, czy doszło do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Jeśli tak się stało, przedsiębiorcy grozi kara finansowa do 10% przychodów każdego z przedsiębiorców.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już nieraz badał sprawy związane z zawieraniem umów z operatorami na odległość. Naruszeń w tym zakresie dopuszczały się m.in. PTK Centertel, PTC, Polkomtel oraz P4, które m.in. utrudniały klientom zapoznawanie się z umowami i nie informowały jasno o momencie zawarcia umowy. Kilka lat temu również spółka Tele2 zawierała umowy na odległość bez stosownych zgód oraz z naruszeniem obowiązków informacyjnych.

Opracowanie: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. FreeG (korektor WM) 06.10.2012 13:09

    Każdy konsument musi pamiętać, że ma 10 dni na zerwanie podpisanej umowy bez podawania przyczyn, a w przypadku, gdy nie otrzymał umowy na piśmie – ma na rezygnację 3 miesiące. I przede wszystkim – nie dać się zastraszyć bzdurnymi listami o windykacji i komorniku.

    Ponadto przy zawieraniu umowy na odległość, obowiązują pewne zasady (obowiązek przeczytania pełnego regulaminu, magiczne słowo “TAK” oraz oczywiście rejestrowanie całej rozmowy w interesie dzwoniącej firmy, jako podstawa zawarcia umowy, a następnie wysłanie umowy na papierze). Jeśli ich nie spełniono – jesteśmy na wygranej pozycji.

  2. kerevto 11.10.2012 17:37

    Gorzej, że sami ludzie często nalegają, żeby im nie czytać regulaminu, bo nie chce im się słuchać etc. a potem się awanturują przez własną lekkomyślność. Tak samo z podpisywaniem umów zresztą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.