Teksas wprowadził dożywocie za aborcję

Opublikowano: 27.08.2022 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1361

Od czwartku w amerykańskim stanie Teksas obowiązuje nowe prawo przewidujące poważne kary za dokonanie aborcji. Wykonanie tego typu zabiegu grozić może nawet dożywotnim więzieniem, zaś ustawodawca przewidział tylko niewielkie odstępstwa dotyczące głównie zagrożenia dla życia i zdrowia kobiety.

Przed dwoma miesiącami Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zdecydował się na uchylenie konstytucyjnego prawa do aborcji, wprowadzonego w następstwie wyroku z 1973 roku. Dzięki temu poszczególne stany mogą same decydować o kształcie ustaw dotyczących przerywania ciąży.

Rządzony przez Partię Republikańską Teksas postanowił więc całkowicie zdelegalizować aborcję. Jej przeprowadzenie uznano za przestępstwo drugiego stopnia, dlatego grozi ono karą dożywotniego więzienia i grzywną w wysokości minimum 100 tys. dolarów.

Rozwiązania przyjęte w tym stanie dopuszczają możliwość przerwania ciąży w ograniczonej liczbie wypadków. Chodzi głównie o stan zagrożenia dla życia i zdrowia kobiety, natomiast przeprowadzenie zabiegu nie jest możliwe w przypadku gwałtu czy kazirodztwa.

Nowa ustawa nie przewiduje ścigania kobiet poddających się aborcji. Warto podkreślić, że jeszcze przed przyjęciem zaostrzonego prawa aborcyjnego, kliniki działające dotychczas na terenie Teksasu wstrzymały pracę.

Na podstawie: PAP.pl, USAToday.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.