Teksas nagradza donosy na kobiety za wykonanie aborcji

Opublikowano: 02.09.2021 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1309

Wczoraj weszło w życie teksaskie prawo o zakazie przerywania ciąży, które może stać się wzorem dla innych konserwatywnych stanów amerykańskich: każdy, kto złoży donos na kobietę, która przerwała ciążę niezgodnie z prawem, dostanie 10 tysięcy dolarów nagrody. A nowe prawo przewiduje zakaz aborcji (nawet w wypadku kazirodztwa, czy gwałtu) po szóstym tygodniu ciąży. Zdominowany przez konserwatystów Sąd Najwyższy USA jak dotąd nie zechciał wypowiedzieć się w tej sprawie.

Jeszcze w poniedziałek liczne organizacje obrony praw kobiet do przerwania ciąży składały odwołania do federalnego Sądu Najwyższego z wnioskami o natychmiastową interwencję, lecz sąd na razie nie chce wypowiedzieć się w tej sprawie, co umożliwiło wejście w życie ustawy podpisanej przez gubernatora Teksasu Grega Abbota w maju. Ustawa zabrania aborcji „od momentu, gdy da się słyszeć bicie serca zarodka”, czyli od 6 tygodnia ciąży, gdy większość kobiet nie wie jeszcze, że jest ciężarna. Według danych teksaskich organizacji planowania rodziny, 85 proc. kobiet przerywających ciążę robi to po 6 tygodniu.

Wcześniej aż 12 stanów wprowadziło przepisy o zakazie aborcji od 6 tygodnia, lecz wszystkie te ustawy zostały unieważnione przez sądy, zmuszając stanowe parlamenty do przesunięcia tego terminu na 22 do 24 tygodnia od ostatniej miesiączki, według orzecznictwa ustalonego przez Sąd Najwyższy, który przyznał kobietom prawo do aborcji w USA (w 1973 r.). Przeciwnicy aborcji dążą do obalenia kryterium, którym kierował się wówczas sąd (kryterium „wiarygodności zarodka”), co ma zmienić orzecznictwo. Teksas sformułował swoją ustawę inaczej: to nie władze mają dbać o poszanowanie prawa, ale „wyłącznie” obywatele, zachęceni do składania donosów na kobiety, pomagające im organizacje lub inne osoby (w tym lekarze, aptekarze), które w jakikolwiek sposób „biorą udział” w umożliwieniu lub wykonaniu zabiegu.

Kobiety nie da się skazać na więzienie (tylko „publicznie napiętnować”), ale jeśli ktoś jej w jakikolwiek sposób pomoże i zostanie skazany, donosiciel dostanie z mocy prawa znaczną nagrodę pieniężną. Można donosić anonimowo, w internecie pojawiły się już gotowe formularze.

Sąd Najwyższy ma tej jesieni rozpatrzyć ustawę antyaborcyjną stanu Mississippi, która zakazuje zabiegów od 15 tygodnia. Zdaniem obrońców prawa do aborcji, będzie to pierwsza próba zmiany orzecznictwa na podstawie zmiany jego kryterium. Przeciwnicy aborcji są niemal pewni, że nawet gdyby Sąd zablokował prawo Mississippi, „sposób teksaski” zadziała. Oznaczałoby to praktycznie koniec federalnego prawa do przerywania ciąży w Stanach Zjednoczonych. Już teraz w większości stanów (28) nałożone ograniczenia zmuszają kobiety do podejmowania działań nielegalnych.

Autorstwo: Jerzy Szygiel
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cami 02.09.2021 15:06

    a w pl darmo donosy? chociaz za lekarzyny ktore za lapowy to robia by dali cuś 🙂 ktorzy za lapowe sciemnia ze plod chory 🙁 stad wg mnie mus urodzenia zeby nie bylo takich sytuacji ze zdowe dziecko usmiercac bedzie jedna z druga 🙁 czy to nie wystarczajacy powod? przeciez czlowiek a lekarzyna juz wogole to lapowkarskie swinie 🙁 co wazniejsze uratowany zdrowy plod czy trauma kobiety? ja wybieram zycie, ok-troche mi latwiej bo jestem facetem, ale mysle ze partner prawie tak samo cierpi w tej sytuacji 🙁

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.