Tego o soli nie wiedzieliście

Opublikowano: 12.08.2018 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1257

Naukowcy zakwestionowali mit o niebezpieczeństwach związanych z solą.

Kanadyjscy naukowcy wyjaśnili, że umiarkowane spożycie soli jest korzystne dla układu sercowo-naczyniowego człowieka.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ograniczenie dziennej dawki sodu do dwóch gramów, co odpowiada pięciu gramom soli. Uważa się, że z powodu tej substancji wzrasta ciśnienie, a także rośnie ryzyko ataku serca. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Lancet” naukowcy twierdzą, że sól pod tym względem nie różni się od innych produktów.

Analizując dane otrzymane z badań moczu, ciśnienia krwi i innych wskaźników ponad 90 tysięcy osób z 300 gmin w 18 krajach, naukowcy zauważyli, że zależność pomiędzy wysokim spożyciem soli i chorobami serca występuje tylko w Chinach. Tam popularny jest sos sojowy: z jego powodu Chińczycy otrzymują średnio pięć gramów sodu (12,5 gramów soli) dziennie. Stwierdzono również, że zbyt niska zawartość tej substancji w organizmie jest związana z wysokim ryzykiem zawału serca.

Nasze badania dostarczają nowych dowodów na to, że przy umiarkowanym poziomie spożycia, sód może być korzystny dla zdrowia i układu sercowo-naczyniowego. Substancja ta może zaszkodzić, jeśli jest jej zbyt dużo lub zbyt mało w organizmie. To naturalna równowaga dla każdej substancji — zauważył autor pracy naukowej, profesor Andrew Mate z Instytutu Studiów Zdrowotnych w Kanadzie.

Współautor badania Martin O’Donnell zauważył, że nadmierne spożycie sodu — czyli więcej niż pięć gramów dziennie — jest niebezpieczne dla zdrowia, ale w większości przypadków poziom spożycia tej substancji nie jest związany ze zwiększonym ryzykiem chorób serca.

Ta sama grupa naukowców opublikowała już wyniki badań z podobnymi wnioskami w 2016 roku. Teraz, jak i wtedy, ich prace skrytykowali inni naukowcy. Główna pretensja wobec autorów badań polega na tym, że niewystarczająco dokładnie zmierzyli zawartość sodu w moczu: według oponentów, testy muszą być prowadzone w ciągu dnia, a nie tylko rano, jak zrobił to Mate i jego zespół.

W logice badaczy stwierdzono również naruszenie związków przyczynowo-skutkowych. Profesor University of London Queen Mary Graham McGregor zauważył, że udział w badaniach wzięli już chorzy uczestnicy, którzy rzeczywiście jedzą mało i spożywają mniej soli, ale przyczyną ich śmierci może być choroba, a nie niski poziom spożycia soli.

Zdjęcie: andreas160578 (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.