Tamy zagrażają bioróżnorodności w Himalajach

Opublikowano: 01.02.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 273

Budowanie zapór wodnych na rzekach w indyjskiej części Himalajów może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla bioróżnorodności – informują naukowcy. Ich wnioski opublikowało pismo “Conservation Biology”.

Prof. Maharaj K. Pandit z Narodowego Uniwersytetu Singapuru ustalił, że w wyniku budowy nowych tam ucierpi niemal 90 proc. himalajskich dolin, a zniszczeniu ulegnie około 170 tys. hektarów lasów o bogatej bioróżnorodności.

Zagęszczenie zapór wodnych w Himalajach jest obecnie prawdopodobnie około 62-krotnie wyższe niż średnia światowa. Skutkiem ich powstawania jest deforestacja oraz skazanie na zagładę 22 gatunków roślin kwitnących, siedmiu gatunków kręgowców i wielu gatunków ryb – podkreśla prof. Pandit.

By zaspokoić rosnące zapotrzebowanie mieszkańców Indii na energię elektryczną i zredukować emisję dwutlenku węgla, rząd opracował plan zakładający konstrukcję 292 zapór w rejonie Himalajów w ciągu następnych kilkudziesięciu lat.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o