Talibowie zajęli biuro gubernatora prowincji Pandższir

Opublikowano: 05.09.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1115

Talibowie oświadczyli, że zajęli biuro gubernatora prowincji Pandższir podczas starć z Narodowym Frontem Oporu – poinformowała gazeta „Times of India”.

„Według niepotwierdzonych doniesień talibowie wkroczyli do Bazarak, stolicy prowincji Pandższir, i szturmowali biuro gubernatora prowincji” – podała gazeta.

Tymczasem afgański Narodowy Front Oporu, który jednoczy siły sprzeciwiające się talibom, poinformował, że bojownicy ruchu dotarli do wyżyny Darbandu na granicy między prowincją Kapisą a Pandższirem, ale zostali odepchnięci. „Obrona bastionu Afganistanu jest niewzruszona” – napisał na „Twitterze” rzecznik Frontu Fahim Dashti. Jak dodał, zabito setki talibów. „Około 600 terrorystów Talibanu zostało rano zneutralizowanych w różnych rejonach Pandższiru. Ponad tysiąc talibskich bojowników zostało schwytanych lub poddało się” – napisał. Dashti poinformował też, że bojownicy mieli trudności z zaopatrzeniem z innych prowincji.

Jak podała Al-Jazeera, powołując się na źródło wśród talibów, ofensywę w Pandższirze spowolniły zaminowane drogi prowadzące do stolicy regionu, Bazaraku. Z tego samego powodu talibowie nie mogą zająć rezydencji gubernatora prowincji.

Po ogłoszeniu przez USA zakończenia operacji wojskowej w Afganistanie i rozpoczęciu wycofywania wojsk Taliban przystąpił do ofensywy i 15 sierpnia wkroczył do Kabulu. Talibowie 16 sierpnia oświadczyli, że wojna w Afganistanie zakończyła się i że wkrótce wyjaśni się, jaka będzie forma rządów w kraju. Jedyną niekontrolowaną przez Taliban prowincją pozostaje Pandższir, położony na północny wschód od Kabulu.

Wcześniej rzecznik talibów Bilal Karimi oświadczył, że region został zajęty przed bojowników ruchu. Informator Sputnika w kwaterze głównej policji w Kabulu twierdził, że wiceprezydent Afganistanu Amrullah Saleh i przywódca ruchu oporu Ahmad Massud uciekli. Jednak Saleh później zaprzeczył tym doniesieniom, podkreślając, że opór trwa, nie opuścił kraju i nadal przebywa w Pandższirze.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.