Talibowie proszą USA o odmrożenie aktywów bankowych

Opublikowano: 17.11.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2028

Ruch Taliban w liście otwartym do Kongresu USA wezwał Waszyngton do odmrożenia aktywów Banku Centralnego Afganistanu – czytamy w oświadczeniu ministra spraw zagranicznych Amira Khana Muttaqiego. Tekst oświadczenia opublikował przedstawiciel resortu Abdul Kahar Balkhi.

„Drodzy członkowie Kongresu Stanów Zjednoczonych, jako przedstawiciel nowego rządu Afganistanu chciałbym okazać Wam szacunek i podzielić się przemyśleniami na temat stosunków dwustronnych… Zdziwienie wzbudza fakt, że po ogłoszeniu nowego rządu (w Afganistanie – przyp. red.) USA nałożyły sankcje na aktywa naszego Banku Centralnego” – zacytował na Twitterze oświadczenie Muttaqiego.

Podkreślił, że zamrożenie aktywów Afganistanu oraz sankcje gospodarcze mogą zaszkodzić systemowi zdrowia i edukacji. „Proszę rząd USA o podjęcie odpowiedzialnych kroków w celu rozwiązania kryzysu humanitarnego i gospodarczego w Afganistanie, aby otworzyć drzwi dla przyszłych stosunków, odmrozić aktywa Banku Centralnego Afganistanu i znieść sankcje wobec naszych banków” – brzmi fragment oświadczenia.

Po przejęciu przez talibów kontroli nad Kabulem zachodnie banki na wniosek Stanów Zjednoczonych zamroziły zagraniczne aktywa Afganistanu, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy i Unia Europejska zawiesiły finansowanie projektów. W tym czasie aktywa Państwowego Banku Afganistanu wynosiły 9 mld dolarów w walucie obcej, ponad 7 mld dolarów znajdowało się w bankach amerykańskich.

Rzecznik talibów Suhail Shaheen powiedział, że nowe władze wezwały Stany Zjednoczone do odblokowania zagranicznych aktywów Afganistanu, ponieważ fundusze te są potrzebne na pomoc humanitarną dla ludności. Pod koniec września Departament Skarbu USA poinformował, że zezwala rządowi USA, organizacjom pozarządowym i niektórym organizacjom międzynarodowym, w tym ONZ, na ograniczone transakcje finansowe z objętym sankcjami Talibanem* i siecią Haqqani (organizacja terrorystyczna zakazana w Federacji Rosyjskiej) w celu ułatwienia pomocy humanitarnej dla Afgańczyków.

Na początku sierpnia talibowie nasilili ofensywę przeciwko siłom rządu afgańskiego, 15 sierpnia wkroczyli do Kabulu i następnego dnia ogłosili koniec wojny. W ostatnich dwóch tygodniach sierpnia z lotniska w Kabulu, które znajdowało się pod ochroną wojsk amerykańskich, odbywała się masowa ewakuacja obywateli Zachodu i współpracujących z nimi Afgańczyków. W nocy 31 sierpnia armia amerykańska opuściła lotnisko w Kabulu, kończąc blisko 20-letnią obecność wojskową USA w Afganistanie. Na początku września ogłoszono skład tymczasowego rządu Afganistanu, na czele którego stanął Mohammad Hasan Akhund, który był ministrem spraw zagranicznych podczas pierwszych rządów Talibanu*, a od 2001 roku podlega sankcjom ONZ.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.