Talibowie niezadowoleni z niezwalniania więźniów

Opublikowano: 13.03.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 423

Przedstawiciele Talibanu wciąż nie rozpoczęli rozmów z obecnym rządem Afganistanu, do czego zobowiązali się w podpisanym w ubiegłym miesiącu porozumieniu pokojowym ze Stanami Zjednoczonymi. Powodem jest ich niezadowolenie z działań władz w Kabulu, które nie chcą zwolnić wszystkich pięciu tysięcy Talibów przebywających w tamtejszych więzieniach.

Jeszcze do niedawna islamscy ekstremiści w ogóle nie chcieli podejmować rozmów z prezydentem Ashrafem Ghanim i premierem Abdullahem Abdullahem. Uznawali oni bowiem władze w Kabulu za marionetkowe względem Ameryki i sił międzynarodowych. Dopiero podpisane w Katarze porozumienie Talibanu z USA zobowiązało ich do podjęcia negocjacji z afgańskim rządem.

Jednocześnie na mocy tej umowy rząd Islamskiej Republiki Afganistanu miał zwolnić z więzień osoby, które znajdowały się w nich z powodu swojej działalności w ramach Talibanu. Początkowo Ghani w ogóle nie chciał o tym słyszeć, twierdząc, że to nie on zobowiązał się do ich wypuszczenia. Ostatecznie po ostatnich atakach na afgańskie siły bezpieczeństwa postanowił się ugiąć i podpisał zwolnienie blisko 1,5 tys. bojowników.

Talibowie nie zamierzają jednak podejmować rozmów pokojowych z afgańskim rządem, dopóki z więzień i aresztów nie wyjdą wszyscy fundamentaliści. Stopniowe zwalnianie więźniów przywódcy Talibów uznali za niezgodne z podpisaną przez nich 27 lutego umową. Ponadto domagają się oni, aby po wypuszczeniu władze w Kabulu ujawniały dane zwalnianych osób.

Na natychmiastowe uwolnienie wszystkich bojowników Talibanu wciąż nie zgadza się rząd Afganistanu. Jego przedstawiciele twierdzą, że wypuszczenie 1,5 tys. ekstremistów było gestem dobrej woli, stąd pozostałe 3,5 tys. wyjdzie na wolność już po rozpoczęciu negocjacji mających zakończyć afgański konflikt. Dodatkowo Talibowie muszą jednak wypełnić kolejne zobowiązanie, jakim jest wyraźne ograniczenie przemocy.

Na podstawie: AlJazeera.com, TheGuardian.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.