Talibowie podbili ostatnią afgańską prowincję

Opublikowano: 06.09.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1796

Talibowie poinformowali, że przejęli kontrolę nad prowincją Pandższir, która jako ostatnia do tej pory stawiała opór po przejęciu władzy przez Taliban.

Rzecznik talibów Mudżahid Zabihullah poinformował za pośrednictwem „Twittera”, że ostatnia afgańska prowincja stawiająca opór – Pandższir – została w pełni opanowana. „Ostatnia twierdza wrogów – najemników, prowincja Pandższir, została całkowicie podbita… Ostatnie wysiłki, zmierzające do zapewnienia pełnego bezpieczeństwa w kraju także przyniosły rezultaty i prowincja Pandższir przeszła pod pełną kontrolę Islamskiego Emiratu” – napisał w oświadczeniu rzecznik talibów.

W oświadczeniu dodano, że niektórzy ze stawiających opór powstańców zginęli w walce, inni uciekli. Talibowie zapewnili też, że nie będą prześladować mieszkańców Pandższiru.
Oddziały broniące prowincji zaprzeczyły tym doniesieniom. „Siły Frontu Oporu są obecne na wszystkich strategicznych pozycjach w całej dolinie (…). Zapewniamy naród Afganistanu, że walka przeciwko talibom i ich partnerom będzie kontynuowana do tej pory, aż nie zwyciężą sprawiedliwość i wolność” – napisano w opublikowanym na „Twitterze” oświadczeniu.

Jeszcze wczoraj powstańcy z Pandższiru informowali o skutecznym stawianiu oporu, przekazali, że „dystrykt Parjan w prowincji Pandższir został całkowicie oczyszczony z talibów. Co najmniej tysiąc terrorystów zostało zablokowanych”.

Tymczasem Taliban zabronił kobietom studiującym na prywatnych uniwersytetach i uczelniach, uczęszczania na zajęcia bez nikabu, czyli muzułmańskiego nakrycia głowy z rozcięciem na oczy. Zmiany dotyczą nie tylko odzieży, ale całego systemu edukacji. Zajęcia będą się odbywać osobno dla kobiet i mężczyzn. Talibowie zażądali, aby uczniowie różnych płci nie spotykali się na przerwach między zajęciami oraz przy wchodzeniu i wychodzeniu z uczelni. Wykłady i seminaria dla kobiet powinny prowadzić nauczycielki lub starsi mężczyźni „o dobrej reputacji w zakresie zachowania”.

Wcześniej przedstawiciele Talibanu rozpoczęli polowanie na prostytutki. Talibowie szukają dziewczyn, świadczących na stronach pornograficznych usługi o charakterze intymnym, i zapewniają, że dokonają egzekucji grzesznic w okrutny sposób – poprzez ścięcie, ukamienowanie lub powieszenie.

Talibowie ogłosili też listę państw zaproszonych na inaugurację nowego rządu. Do udziału w uroczystościach, podczas których zostanie zaprezentowany skład rządu, zaproszono Rosję, Chiny, Iran, Turcję, Pakistan i Katar. Informację o liście państw, które talibowie zamierzają zaprosić na inaugurację swojego rządu, przekazała Al Jazeera, powołując się na przedstawiciela ruchu.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3]
Kompilacja 3 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cami 06.09.2021 13:00

    hmm, czytasz sciecie ukamienowanie powieszenie – co za potwory, z drugiej str czytasz prostytutka – co to za czlowiek, moralnosc, godnosc, honor ? to juz sie nie liczy dzis? jest niczym w dzisiejszym swiecie? wiec na co taki swiat? komu?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.