Talibowie apelują do wszystkich krajów o powrót do Afganistanu

Opublikowano: 02.09.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1708

Ruch Taliban, który przejął władzę w Afganistanie, wzywa obce państwa, które zamknęły ambasady w tym kraju po dojściu talibów do władzy, aby ponownie otworzyły je w Kabulu, powiedział Sputnikowi członek Biura Politycznego talibów Muhammad Naim.

Wcześniej Stany Zjednoczone i Japonia ogłosiły przeniesienie swoich przedstawicieli dyplomatycznych z Afganistanu do Kataru, Holandia również zwróciła się prośbą do Kataru o przyjęcie ich misji dyplomatycznej w Afganistanie, a Niemcy dyskutują o tej sprawie.

„Oczywiście, zapraszamy. Zapewniliśmy bezpieczeństwo w Kabulu. Pragnę podkreślić, że przez cały czas od początku zmian nie było żadnego problemu z żadną z ambasad. To pokazuje, że dotrzymujemy naszych obietnic i możemy chronić nasz kraj” — powiedział Naim. Według niego talibowie chcą mieć możliwość prowadzenia dialogu z krajami sąsiadującymi, społecznością światową i krajami regionu.

Unia Europejska na razie będzie pracować nad Afganistanem z Brukseli, przedstawicielstwo w Kabulu zostanie ponownie otwarte, gdy pojawią się warunki i otworzy się lotnisko, powiedział Gunnar Wiegand, dyrektor wykonawczy departamentu polityki zagranicznej UE w regionie Azji i Pacyfiku, przemawiając na specjalnym posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego poświęconego Afganistanowi. „Przedstawicielstwo UE zostało ewakuowane z Kabulu i wywiezione do Brukseli. Będziemy pracować nad wydarzeniami w Afganistanie z Brukseli we współpracy z partnerami. Przywrócimy naszą reprezentację w Kabulu, gdy pozwolą na to warunki. Ponadto konieczne jest wznowienie działalności lotniska” — powiedział.

Wcześniej kanał telewizyjny „Tolo News” poinformował, że przywódca talibów Hajbatullah Ahundzadeh będzie kierował rządem Afganistanu. „Nie powinno być co do tego żadnych wątpliwości” — przytacza słowa członka komisji ruchu Kultury Amanullaha Samanganiego. Wcześniej wysoki rangą członek Komisji Wojskowej talibów powiedział, że powstanie nowego rządu zostanie ogłoszone 3 września.

Na tle wycofania kontyngentu amerykańskiego z Afganistanu talibowie przeprowadzili ofensywę i zajęli wszystkie większe miasta, ogłaszając koniec wojny dwudziestoletniej.
Jedyną niekontrolowaną przez bojowników prowincją pozostaje Pandższir na północny wschód od stolicy. Lotnisko w Kabulu, z którego ewakuowano cudzoziemców i sojuszników, przeszło pod pełną kontrolę talibów.

Jak wcześniej stwierdził lider działającego w Pandższirze frontu oporu Afganistanu Ahmad Masud, walka z talibami ustanie, jeśli utworzą rząd integracyjny i zapewnią przestrzeganie praw obywatelskich.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.