Taktyka destabilizacji Białorusi

Opublikowano: 15.08.2020 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3983

Prezydent Ukrainy Volodymyr Zelensky poprosił prezydenta Łukaszenkę o odesłanie 28 z 33 zatrzymanych najemników, których zadaniem była destabilizacja Białorusi. Aresztowani pod zarzutem terroryzmu są również oskarżeni o udział w walkach po stronie separatystów pro-rosyjskich we wschodniej części Ukrainy. Zelensky wyraził nadzieję, że oskarżeni o działalność terrorystyczną na Ukrainie zostaną jej przekazani. Kancelaria prezydenta przytoczyła tę wypowiedź jako stenogram rozmowy telefonicznej między dwoma przywódcami. W wywiadzie dla prasy prezydent Łukaszenko oświadczył, że kraj, gdzie zostali zatrzymani powinien mieć możność wyjaśnienia celu i okoliczności ich działania oraz osądzenia oskarżonych. Kraj oczekujący ich wydania powinien udowodnić, czy potwierdzić ich winę, czyli kogo zastrzelili, zabili i t. p. Na spotkaniu z przedstawicielami wszystkich resortów Łukaszenko oznajmił wprost: „Nadchodzi wojna z Białorusią, więc powinniśmy spodziewać się prowokacji z każdej strony”.

Zwiększona aktywność Charges d’Affairs ambasady USA wydaje się potwierdzać regułę, że wewnętrzny spokój może zachować tylko państwo, w którym nie ma amerykańskiego przedstawicielstwa.

Władze Białorusi aresztując 33 zakontraktowanych pracowników rosyjskiej prywatnej firmy ochroniarskiej postawiły zarzut przygotowania „ataku terrorystycznego” w okresie kampanii prezydenckiej. Występując o wydanie 28 z nich, Kijów potwierdza, że 9 ma obywatelstwo ukraińskie. Prokurator generalny Ukrainy zapowiedział wytoczenie im procesu karnego za działalność po stronie rebeliantów. Władze w Mińsku utrzymują, że aresztowani pracowali dla prywatnej firmy wojskowej Wagner związanej z przedsiębiorcą Jewgienijem Prigożinem, który oskarżony był wcześniej w USA o ingerowanie w wybory prezydenckie w 2016 roku.

Oskarżenia wobec Rosji przy okazji tej sprawy są aktem bezprecedensowego napięcia w stosunkach z Białorusią w toku kampanii prezydenckiej Łukaszenki ubiegającego się po raz szósty o najwyższy urząd. Niewątpliwie sprawa ta zakłóca dotychczasowe dobre relacje między sąsiadami. Cytowane przez rosyjską agencję informacyjną źródło opisuje zorganizowaną w internecie działalność rekrutacyjną. Za pośrednictwem usługi what’s up werbowano chętnych do zarobienia pieniędzy za świadczenia „ochroniarskie”. Wszelkie powiązania formalne i płatności realizowane były przez adresy ukraińskie. Wypłacanie należności odbywało się w moskiewskich bankomatach. Służby specjalne Białorusi mając podejrzenia wobec celu pobytu gości sanatorium „Biełoruseczka” postanowiły działać. Sam prezydent Łukaszenko potwierdza, że informacji o przedostających się z Ukrainy prowokatorach dostarczyli Ukraińcy. Rozpoznanie skali ich obecności prowadzone jest na terenie całej Białorusi. Nie można wykluczyć, czy znowu przez Rosję nie przedostali się ponownie na Ukrainę.

Z kolei z obserwacji dziennikarzy będących na miejscu kolejnych dwóch nocy (9/10 i 10/11 sierpnia 2020 r.) ulicznych zamieszek nie tylko w Mińsku, dostrzegają zmianę taktyki realizowanego na Białorusi majdanu. O ile wcześniej poza zakwestionowaniem wyborów, następowało rozbicie miasteczka namiotowego i okupacja placu, aktualnie prowokatorzy działają małymi grupami w rozproszeniu. Najpierw zbierają się pokojowi demonstranci, następnie gromadki młodzieńców prowokują, by kolejni, dużo solidniejszej postury mężczyźni wkraczali do utarczki z policją. Charakteryzuje ich identyczny strój i sprawność fizyczna. Swoimi technikami podobni są do struktur Prawego Sektora, który tworzyli ochotnicy na Ukrainie. Jak dotąd nie odnotowano obecności snajperów. W ocenie obecnego w Mińsku analityka przygotowania manifestantów inspirowane są z Londynu i Waszyngtonu, a realizowane w Czechach, Polsce i krajach nadbałtyckich. O roli Tichanowskiej obserwatorzy mówią, że została jej wyznaczona rola świętej ofiary. Przeczuwając, że jest zagrożona uciekła z Białorusi.

Destabilizacja Białorusi służy zasadniczemu celowi jakim jest przeorientowanie jej polityki w kierunku prozachodnim przy konkurencyjnie formułowanym programie współpracy gospodarczej z Rosją. Białoruś mogłaby wygrać swoją neutralność skupiając się na wychowaniu młodego pokolenia w szacunku dla własnej gospodarki, promowaniu rodzimych, a nie importowanych firm jak i towarów. Młode pokolenie powierzchownie znające realia zjednoczonej Europy było głównym adresatem wyborczym politycznego wdzięczenia się Tichanowskiej. Wystawiła ich na sparring z siłami porządkowymi sama uciekając na Litwę. Już ta reakcja rzekomo wygranej kontrkandydatki Aleksandra Łukaszenki powinna uruchomić sceptycyzm młodych naiwnych.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: AlJazeera.com, YouTube.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 17, średnia ocena: 4,65 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Tedeofane
Użytkownik
Tedeofane

Moim zdaniem atak na Łukaszenkę szykował się dawno, ale “czarę goryczy” Zachodu przelała jego postawa wobec pseudopandemii. Łukaszenko oparł się WHO i BŚ i nie ogłosił stanu pandemii na Białorusi, aby nie blokować gospodarki kraju. Tym strasznie naraził się światowym elitom. Niepokornemu przywódcy chcą teraz zgotować majdan, a potem wejść ze swoimi koncernami na Białoruś, jednocześnie odrywając ten kraj z rosyjskiej strefy wpływów. Ciekawe co na to Putin, bo doskonale wie, że kolejnym w kolejce jest właśnie on.
Przykre, że znowu Polska jest narzędziem w rękach USA i popleczników do siania fermentu za wschodnią granicą. Kiedyś z pewnością wyjdzie nam bokiem wtrącane się w sprawy sąsiednich państw.

janpol
Użytkownik

A może taki trop: “zamach na Łukaszenkę” organizuje i finansuje “bigfarma” bo “olał” bzdurpandemię? Czyli teraz kolej na Turkmenistan a może i Szwecję?

Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

Po 1
To jest kraj w ktorym wszystko nalezy do panstwa jak kiedys w polsce , w fazie prywatyzacji po ustanowieniu demokracji wszystko bedzie do kupienia za grosze a kto ma pieniadze ludzie zachodu przeciez nie bialorusini wyzwoleni z komonizmu.
I to jest glownym celem oblowic sie zakorzenic przejac wszystkie galezie gospodarki i trzepac kokosy do konca swiata.
Po 2
Rosja musi tracic wplywy zmiejszajac jej terytorium poprzez utrate krajow satelickich usa zyskuje przewage w razie konfliktu maja mniejszy obszar do podbicia, mniej zolnierzy itd
Po 3
Zostanie kolejnym wyzwolonym krajem satelickim gdzie partie jak wpolsce beda nalezaly do jednego z mocarstw.

Piron
Użytkownik
Piron

Osobiście zamieszki na Białorusi postrzegam nieco inaczej, 28 lat rządów prezydenckich Łukaszenki nie są żadnym przypadkiem (przez cały ten czas był mocno wspierany i chroniony przez Rosję i jej przywódców) gdyby nie Rosja, Białoruś dawno zostałaby “zamerykanizowana” (poprzez przewrót, pucz, zamach, sankcję gospodarcze, lub połączenie wszystkich tych czynników). Obecne demonstrację w tym kraju są przykładem (i jednocześnie groźbą dla Łukaszenki) czym się może zakończyć odmowa ścisłej współpracy gospodarczej z Rosją (brak ochrony, a co za tym idzie destabilizacja państwa). Oto kilka świeżych przykładów na to o czym piszę powyżej:

https://biznesalert.pl/bialorus-ropa-dywersyfikacja-rosja-energetyka/

https://belsat.eu/pl/news/bialorus-polaczy-rafinerie-ropociagiem-bym-uniezaleznic-sie-od-rosji/

https://www.tvp.info/46282807/bialorus-kupila-norweska-rope-chce-uniezaleznic-sie-od-moskwy

https://www.energetyka24.com/zimna-wojna-na-linii-moskwa-minsk-poszlo-o-surowce-komentarz

https://wolnemedia.net/uruchomienie-bialoruskiej-elektrowni-atomowej/