Tak, to było ludobójstwo

Opublikowano: 31.07.2022 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1357

Chociaż słowo ludobójstwo nie pojawiło się w żadnym z przemówień papieża Franciszka w Kanadzie, podczas lotu powrotnego do Rzymu powiedział, że wszystko, co mówił o systemie szkół rezydencyjnych i przymusowej asymilacji rdzennych dzieci, jest ludobójstwem. W ciągu ostatniego tygodnia papież odwiedził Edmonton, Quebec City i Iqaluit podczas „pokutnej pielgrzymki” uzdrowienia, pojednania i nadziei między Kościołem katolickim a rdzenną ludnością.

W zeszłym roku posłanka do parlamentu z ramienia NDP Leah Gazan złożyła nieudaną próbę uznania przez Parlament doświadczenia szkół rezydencyjnych za ludobójstwo, ponieważ uważa, że spełnia ono definicję ludobójstwa opracowaną przez ONZ.

Organizacja Narodów Zjednoczonych definiuje termin jako szereg czynów popełnionych „z zamiarem zniszczenia, w całości lub w części, grupy narodowej, etnicznej, rasowej lub religijnej”, takich jak zabijanie członków, zadawanie obrażeń cielesnych lub psychicznych członkom, umyślne fizyczne zniszczenie w całości lub w części, nakładanie środków mających na celu zapobieżenie urodzeniu w ramach grupy lub przymusowe przenoszenie dzieci z grupy do innej grupy.

„Potępiłem to, zabieranie dzieci, zmienianie kultury, umysłu, tradycji, tak zwanej rasy. Całej kultury” – powiedział dziennikarzom papież Franciszek. „Tak, to techniczne słowo, ludobójstwo. Nie użyłem go, bo nie przyszło mi to do głowy. Ale tak, opisałem je. Tak, to ludobójstwo”.

Rdzenni mieszkańcy od wybrzeża do wybrzeża domagali się unieważnienia papieskich bulli składających się na „Doktrynę odkrycia”. Argumentowano, że papieskie bulle lub edykty są główną przyczyną ludobójstwa na ludności rdzennej i położyły podwaliny do ustanowienia polityki asymilacji w Kanadzie takiej jak system szkół rezydencyjnych.

Zapytany o wydanie oświadczenia w sprawie „Doktryny odkrycia” Franciszek nie odpowiedział wprost, ale mówił o niej jako o doktrynie kolonizacji. „To prawda, to jest złe. To niesprawiedliwe. Nawet dzisiaj jest używane” – powiedział. „Ta mentalność, że jesteśmy lepsi, a rdzenni mieszkańcy się nie liczą, dlatego musimy popracować… nad tym, co zrobiono źle, ale ze świadomością, że nawet dzisiaj istnieje ten sam kolonializm”.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Na podstawie: CBC
Źródło: Goniec.net

4

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.