Tajlandia chciała wydać Arabii Saudyjskiej apostatkę z islamu

Opublikowano: 08.01.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2232

Osiemnastoletnia uciekinierka z Arabii Saudyjskiej, Rahaf Mohammed al-Qunun, zabarykadowała się w pokoju hotelowym na lotnisku w Bangkoku, ponieważ władze imigracyjne Tajlandii zamierzały ją odesłać do kraju. Na lotnisku w Bangkoku jest tranzytem w drodze do Australii, do której ma bilet, wielokrotną wizę i gdzie zamierza złożyć wniosek o azyl.

Dziewczyna uciekła od rodziny, z którą spędzała wakacje w Kuwejcie, a która, jak twierdzi, bije ją i poddaje przemocy psychologicznej – ponieważ osiemnastolatka powiedziała, że przestała być muzułmanką.

Tajlandzkie służby imigracyjne stwierdziły, że została zatrzymana na lotnisku, bo nie miała biletu powrotnego. Na lotnisku czekali na nią urzędnicy z Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu, zaalarmowani przez „męskiego opiekuna” (najprawdopodobniej ojca) dziewczyny, którzy siłą odebrali jej paszport. Ojciec jest wysokim urzędnikiem państwowym.

Władze w Tajlandii zamierzały odesłać Rahaf Mohammed al-Qunun do kraju, w którym zostanie ukarana więzieniem za wyjazd bez zgody swojego męskiego opiekuna. Dziewczyna obawia się, że po wyjściu z więzienia zostanie zabita przez któregoś z kuzynów, którzy odgrażają się, że ją zabiją za zhańbienie rodziny porzuceniem religii. Szef tajlandzkiej służby imigracyjnej zapowiadał, że dziewczyna zostanie odesłana w poniedziałek, ponieważ jest to „sprawa rodzinna”.

W obronie uciekinierki wystąpił azjatycki oddział Human Rights Watch, niemiecki ambasador w Tajlandii i Sarah Hanson-Young, senatorka australijska, wzywając rząd australijski, żeby działał jak najszybciej.

Pod wpływem akcji mediów światowych, tajlandzki urząd imigracyjny wycofał się z zamiaru odesłania Rahaf Mohammed al-Qunun do Arabii Saudyjskiej „wbrew jej woli”. Jednocześnie grupa tajlandzkich prawników wystosowała w imieniu Rahaf wniosek do urzędu imigracyjnego o wstrzymanie wydalenia. Na rząd tajlandzki naciskała organizacja Human Rights Watch i niezidentyfikowane zachodnie placówki dyplomatyczne.

Ostatecznie szefa policji imigracyjnej zmienił zdanie i powiedział, że młoda Saudyjka nie zostanie odesłana. Saudyjką zaopiekowała się organizacja ONZ ds uchodźców, UNHCR. W towarzystwie jej lokalnego przedstawiciela Rahaf Mohammed al-Qunun opuściła lotnisko. W najbliższych dniach UNHCR ma zbadać sprawę i wynegocjować udzielenie jej azylu przez któryś z krajów zachodnich. Dziewczynie oddano też paszport.

W kwietniu 2017 roku dwudziestoczteroletnia Saudyjka, Dina Ali Lasloom, została zatrzymana na lotnisku w Manili na Filipinach, w czasie podróży do Australii i przemocą wsadzona do samolotu lecącego do Arabii Saudyjskiej przez wujów, którzy po nią przylecieli. Przestępstwo Diny Ali Lasloom polegało na tym, że uciekła spod „opieki” swojego „męskiego opiekuna”. Jej dalszy los w Arabii Saudyjskiej jest nieznany pomimo szerokiego zainteresowania mediów jej sprawą. Najprawdopodobniej bez wyroku przebywa w więzieniu dla kobiet. Filipiny, które zaprzeczają, żeby zatrzymały Dinę na żądanie władz saudyjskich, też wtedy twierdziły, że była to „sprawa rodzinna”.

Autorstwo: (g)
Na podstawie: TheGuardian.com, en.Wikipedia.org, DailyMail.co.uk
Źródło: Euroislam.pl [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. donkey 08.01.2019 12:58

  “Dziewczyna obawia się, że po wyjściu z więzienia zostanie zabita przez któregoś z kuzynów, którzy odgrażają się, że ją zabiją za zhańbienie rodziny porzuceniem religii. ” – tym dzikusom chyba nawet 500 lat nie pomoże w nabraniu tolerancji dla ludzi i ich życiowych wyborów.

 2. MakSym 08.01.2019 13:40

  Zderzenie kultury rodem z XIV wieku z XXI wiekiem. Czy nastanie kiedyś czas, że Arabowie wypełzną z mroków średniowiecza?

 3. MasaKalambura 08.01.2019 14:37

  Nie kto inny, ale właśnie Arabowie a szerzej świat Islamu wywiódł świat z epoki średniowiecza ku oświeceniu.

 4. MakSym 08.01.2019 14:42

  To szkoda, że sami się przy okazji nie wywiedli….

 5. gajowy 08.01.2019 16:13

  Większość Arabii Saudyjskiej mieści się w tych kilku procentach (fanatyków). Jak można wogóle ukladać się z tym krajem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.