Tajlandia chciała wydać Arabii Saudyjskiej apostatkę z islamu

Opublikowano: 08.01.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

Osiemnastoletnia uciekinierka z Arabii Saudyjskiej, Rahaf Mohammed al-Qunun, zabarykadowała się w pokoju hotelowym na lotnisku w Bangkoku, ponieważ władze imigracyjne Tajlandii zamierzały ją odesłać do kraju. Na lotnisku w Bangkoku jest tranzytem w drodze do Australii, do której ma bilet, wielokrotną wizę i gdzie zamierza złożyć wniosek o azyl.

Dziewczyna uciekła od rodziny, z którą spędzała wakacje w Kuwejcie, a która, jak twierdzi, bije ją i poddaje przemocy psychologicznej – ponieważ osiemnastolatka powiedziała, że przestała być muzułmanką.

Tajlandzkie służby imigracyjne stwierdziły, że została zatrzymana na lotnisku, bo nie miała biletu powrotnego. Na lotnisku czekali na nią urzędnicy z Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu, zaalarmowani przez „męskiego opiekuna” (najprawdopodobniej ojca) dziewczyny, którzy siłą odebrali jej paszport. Ojciec jest wysokim urzędnikiem państwowym.

Władze w Tajlandii zamierzały odesłać Rahaf Mohammed al-Qunun do kraju, w którym zostanie ukarana więzieniem za wyjazd bez zgody swojego męskiego opiekuna. Dziewczyna obawia się, że po wyjściu z więzienia zostanie zabita przez któregoś z kuzynów, którzy odgrażają się, że ją zabiją za zhańbienie rodziny porzuceniem religii. Szef tajlandzkiej służby imigracyjnej zapowiadał, że dziewczyna zostanie odesłana w poniedziałek, ponieważ jest to „sprawa rodzinna”.

W obronie uciekinierki wystąpił azjatycki oddział Human Rights Watch, niemiecki ambasador w Tajlandii i Sarah Hanson-Young, senatorka australijska, wzywając rząd australijski, żeby działał jak najszybciej.

Pod wpływem akcji mediów światowych, tajlandzki urząd imigracyjny wycofał się z zamiaru odesłania Rahaf Mohammed al-Qunun do Arabii Saudyjskiej „wbrew jej woli”. Jednocześnie grupa tajlandzkich prawników wystosowała w imieniu Rahaf wniosek do urzędu imigracyjnego o wstrzymanie wydalenia. Na rząd tajlandzki naciskała organizacja Human Rights Watch i niezidentyfikowane zachodnie placówki dyplomatyczne.

Ostatecznie szefa policji imigracyjnej zmienił zdanie i powiedział, że młoda Saudyjka nie zostanie odesłana. Saudyjką zaopiekowała się organizacja ONZ ds uchodźców, UNHCR. W towarzystwie jej lokalnego przedstawiciela Rahaf Mohammed al-Qunun opuściła lotnisko. W najbliższych dniach UNHCR ma zbadać sprawę i wynegocjować udzielenie jej azylu przez któryś z krajów zachodnich. Dziewczynie oddano też paszport.

W kwietniu 2017 roku dwudziestoczteroletnia Saudyjka, Dina Ali Lasloom, została zatrzymana na lotnisku w Manili na Filipinach, w czasie podróży do Australii i przemocą wsadzona do samolotu lecącego do Arabii Saudyjskiej przez wujów, którzy po nią przylecieli. Przestępstwo Diny Ali Lasloom polegało na tym, że uciekła spod „opieki” swojego „męskiego opiekuna”. Jej dalszy los w Arabii Saudyjskiej jest nieznany pomimo szerokiego zainteresowania mediów jej sprawą. Najprawdopodobniej bez wyroku przebywa w więzieniu dla kobiet. Filipiny, które zaprzeczają, żeby zatrzymały Dinę na żądanie władz saudyjskich, też wtedy twierdziły, że była to „sprawa rodzinna”.

Autorstwo: (g)
Na podstawie: TheGuardian.com, en.Wikipedia.org, DailyMail.co.uk
Źródło: Euroislam.pl [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
donkey
Użytkownik
donkey

“Dziewczyna obawia się, że po wyjściu z więzienia zostanie zabita przez któregoś z kuzynów, którzy odgrażają się, że ją zabiją za zhańbienie rodziny porzuceniem religii. ” – tym dzikusom chyba nawet 500 lat nie pomoże w nabraniu tolerancji dla ludzi i ich życiowych wyborów.

MakSym
Użytkownik
MakSym

Zderzenie kultury rodem z XIV wieku z XXI wiekiem. Czy nastanie kiedyś czas, że Arabowie wypełzną z mroków średniowiecza?

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Nie kto inny, ale właśnie Arabowie a szerzej świat Islamu wywiódł świat z epoki średniowiecza ku oświeceniu.

MakSym
Użytkownik
MakSym

To szkoda, że sami się przy okazji nie wywiedli….

gajowy
Użytkownik
gajowy

Większość Arabii Saudyjskiej mieści się w tych kilku procentach (fanatyków). Jak można wogóle ukladać się z tym krajem.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ