Tajemniczy powtarzalny sygnał z kosmosu

Opublikowano: 08.02.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 3673

Fenomen zwany szybkim rozbłyskiem radiowym albo FRB od ang. Fast Radio Burst, to niezwykle silne i przeważnie krótkotrwałe źródło promieniowania radiowego nieznanego pochodzenia. Zjawiska te są znane dopiero od kilkunastu lat i przyczyny ich występowania nie są znane. Ostatnio odkryto, że niektóre z nich wybuchają podobnie. Australijscy astrofizycy zidentyfikowali kolejny już powtarzający się rozbłysk radiowy znany pod oznaczeniem FRB 171019.

Astronomowie ze Swinburne University of Technology w Australii, szukali oznak powtórnych rozbłysków 20 FRB stosując do tego sieć radioteleskopów ASKAP (ang. Australian Square Kilometre Array Pathfinder). Analizy nieba zajęły im około 12 tysięcy godzin. Ponieważ wyszukiwanie okazało się bezowocne naukowcy zaczęli obserwować FRB 171019, za pomocą radioteleskopu w Green Bank w Stanach Zjednoczonych i Obserwatorium Parkes w Australii. Informacje uzyskane w Green Bank, pokazały dwa słabe sygnały.

Oznacza to, że powtarzające się szybkie rozbłyski radiowe są bardziej powszechne niż wcześniej sądzono, a wiele uważanych za pojedyncze sygnałów powtarzała się tylko były poza zakresem wykrywania ziemskich instrumentów. Kolejne sygnały FRB 171019 były do 590 razy słabsze niż pierwszy z nich zarejestrowany przez ASKAP.

Naukowcy nie wiedzą, zarówno tego w jaki sposób powstają pojedyncze jaki te wielokrotnie rozbłyskujące źródła promieniowania. Spekuluje się jednak, że istnieje wiele podobieństw z aktywnością magnetarów, czyli gwiazd neutronowych o niezwykle silnym polu magnetycznym. Jednak zwykle każdy FRB jest sto miliardów razy jaśniejszy od tych obiektów, co wzbudza sceptycyzm części środowiska naukowego dla takiego wyjaśnienia.

Przeważnie FRB trwa kilka milisekund i towarzyszy mu uwalnianie ogromnych ilości energii. Jest jej tak dużo, że Słońce wyemituje tyle w ciągu kilkudziesięciu tysięcy lat. Według jednej z hipotez, zjawisko to może być również związane z działalnością pozaziemskich cywilizacji. Te dziwne gigantyczne emisje radiowe mogą być śladami obecności zaawansowanej pozaziemskiej cywilizacji albo próbami porozumienia się z innymi rasami. Dopóki ostatecznie nie potwierdzimy, że za szybkie rozbłyski radiowe odpowiadają magnetary, niczego nie można wykluczać.

Na podstawie: Arxiv.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.