Małe stworzenia przeprowadzają recykling plastiku

Opublikowano: 22.08.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 714

Naukowcy prawdopodobnie znaleźli wyjaśnienie, dlaczego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi w oceanach są znacznie mniejsze od sugerujących je kalkulacji. Niektóre zwierzęta, zamieszkujące ziemskie oceany, wchłaniają małe kawałki plastiku i wydalają go jako jeszcze mniejsze granulki, które opadają na dno zbiorników wodnych.

Działania tajemniczych zwierząt sprawiają, że ogromna ilość mikroplastiku z górnych warstw oceanu może osiąść na jego dnie. „Oczyszczanie wód powierzchniowych z tworzywa sztucznego może wydawać się być dobrym pomysłem, ale w rzeczywistości oznacza to, że plastik staje się jeszcze większym zagrożeniem, szkodząc zwierzętom żyjącym na dnie oceanu” – twierdzi Kakani Katija z Monterey Bay Aquarium Research Institute.

Choć Wielka Plama Śmieci na Pacyfiku wywołuje ogromne poruszenie, to większość plastiku w światowych oceanach składa się z drobnych kawałków, które pozostają niewidoczne dla ludzkiego oka. Mikroplastik może mieć także wpływ na ludzi, którzy jedzą wiele morskich stworzeń, żyjących na dnie oceanów.

Przypominające kijanki stworzenia o nazwie bathochordaeus stygius nie przekraczają kilku centymetrów wielkości. Zwierzęta te filtrują każdego roku ogromną ilość wody morskiej. Przeprowadzone badania wskazują na to, że mikroplastik jest zjadany przez ten podwodny gatunek, choć nie ustalono jeszcze, jaki ma to wpływ na jego funkcjonowanie.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: Earth-Chronicles.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.