Tajemnicze „niebieskie diabły” na Marsie

Opublikowano: 17.03.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2467

Orbiter ЕSА uchwycił „niebieską” strukturę wirów pyłów na Marsie oraz aparat NASA InSight.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała zdjęcia, wykonane przez orbiter Exomars Marsa (Trace Gas Orbiter, TGO). Są na nich widoczne niebieskie wzory, które specjaliści nazwali „pyłowymi diabłami”.

TGO powstał w ramach programu Exomars przy współpracy z ESA i Roskosmosem. Orbiter dotarł do Czerwonej Planety w październiku 2016 roku. Aparat ma badać potencjalnie biologiczne lub geologiczne przyczyny powstawania gazów śladowych w atmosferze planety. Do lutego 2018 roku nie wszedł na niską orbitę. Na orbiterze zamontowano kamerę CaSSIS (Colour and Stereo Surface Imaging System) o wysokiej rozdzielczości, której zadaniem jest wykonanie trójwymiarowych zdjęć powierzchni planety. To właśnie z tego instrumentu pochodzą przedstawione zdjęcia.

Na fotografiach z niebieskimi wzorami widać część szerokiego obszaru Marsa o nazwie Terra Sabaea. W komentarzach stwierdzono, że obraz składa się z kilku filtrów kolorów, dlatego kolory nie odpowiadają rzeczywistości. Faktycznie są czerwonawe i ciemnobrązowe. Pracownicy agencji twierdzą, że niezwykła struktura na szczycie grzbietu powstała w wyniku wirów pyłu – setek, a może tysięcy małych tornad, które zbliżyły się do siebie.

Jednocześnie ESA zdobyła zdjęcia lądownika NASA InSight, który ma dokładniej zbadać wnętrze Marsa. Według agencji zdjęcie zostało zrobione 2 marca, gdy InSight po raz pierwszy napotkał na problem podczas wiercenia podłoża. 5 marca NASA poinformowała, że wstrzyma prace aparatu w celu opracowania programu dalszych działań.
Katalog zdjęć jest obszerny. Jest on dostępny na stronie internetowej agencji.

Wcześniej NASA opublikowała najnowszą panoramę Opportunity, na której widać Perseverance Valley, która znajduje się na wewnętrznym zboczu zachodniej krawędzi krateru Endeavour.

Zdjęcie: ESA/Roscosmos/CaSSIS
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Brev
Gość
Brev

“Faktycznie są czerwonawe i ciemnobrązowe…”

XD