Tajemnicze ludzkie odciski stóp sprzed 300 000 lat

Opublikowano: 11.11.2022 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1209

Naukowcy znaleźli na plaży w Hiszpanii ludzkie ślady, które mają prawie 300 tysięcy lat! Wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi. Ale jedno jest jasne – nasi dalecy przodkowie również uwielbiali plażę i ciepłe morze. I w tym jesteśmy do nich podobni.

Hiszpania, jej samo południe – Andaluzja. Wybrzeże Oceanu Atlantyckiego. Plaża Matalascañas, w prowincji Huelva, to popularne miejsce wśród turystów. Wygląda na to, że było popularne również 295 tys. lat temu – taki wynik uzyskał antropolog Eduardo Mayoral z Uniwersytetu w Huelva i badacz z Uniwersytetu w Sewilli Jorge Rivera, stosując optycznie stymulowane datowanie luminescencyjne odnalezionych śladów. Najprawdopodobniej nie byli nawet neandertalczykami, ale przedstawicielami innego rodzaju prymitywnych ludzi.

Samo odkrycie wielu starożytnych ludzkich śladów – ponad trzystu! – kiedyś, w 2020 roku, stało się to naukową sensacją. Nigdzie indziej na świecie nie ma takiej ilości i tak dobrej konserwacji. Odciski skamieniałości są wyraźnie widoczne w skałach osadowych klifów El Asperillo. Jednak naukowcy zasugerowali, że ślady miały około stu tysięcy lat. Okazało się, że jest ich trzy razy więcej, a to sprawia, że ​​tory w Matalascañas są jeszcze bardziej tajemnicze. Nie mają rówieśników. Są starsze – znalezione w Terra Amata na Lazurowym Wybrzeżu we Francji i Roccamonfin we Włoszech, mają 380 – 345 tysięcy lat. Są i nowsze – w Beach-Saint-Vaast we Francji, mają 236 tysięcy lat.

Dorośli i dzieci spacerowali brzegiem morza. Rozmiar nóg wynosi od 14 do 29 cm, a odciski nóg dorosłych biegną w linii prostej. A dzieci najwyraźniej skakały, bawiły się i wygłupiały.

Kto zostawił te ślady? Istnieje kilka hipotez. Może neandertalczycy. Albo Homo heidelbergensis – kolejny wymarły gatunek ludzki. Albo przedstawiciele innego, jeszcze nieznanego gatunku.

300 tysięcy lat temu poziom morza był o 60 metrów niższy niż obecnie. A linia brzegowa znajdowała się 20 km od obecnej plaży. Najprawdopodobniej starożytni ludzie osiedlili się w żyznej zielonej dolinie w pobliżu oceanu. Ich sąsiadami były słonie leśne, dzikie byki i dziki, których ślady również przetrwały do ​​dziś.

Co jeszcze intryguje naukowców: hiszpańskie ślady pozostawiono w krytycznym dla klimatu momencie. Kończyło się ciepło i nadchodziła epoka lodowcowa. Może to zmiany klimatyczne sprowadziły to plemię na teren dzisiejszej Hiszpanii.

Źródło: InneMedium.pl

7

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.