Tajemnicza chińska góra znosi kamienne jaja

Opublikowano: 10.12.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 2622

Na górze Gandang, położonej w południowo-zachodnim regionie Chin, istnieje interesujące zjawisko, które geolodzy, badacze i miejscowi obserwują od kilkudziesięciu lat. W skalistych ścianach podstawy góry położonej w prowincji Guizhou znajduje się klif, który miejscowi nazywają „Chang Dan Ya”, co w języku mandaryńskim oznacza „klif składający jaja”, ze względu na jego zdolność do pojawiania się co 30 lat kamiennych jaj. Ale skąd one pochodzą?

Klif góry, która składa jaja, ma około sześciu metrów szerokości i 20 metrów długości, czyli jest raczej mały w porównaniu z wielkością całej góry. Mniej więcej raz na 30 lat mały kamień „kładzie” na boku kamienne jajo. Gdy tylko kamienne jajo oderwie się od klifu, spada na ziemię, gdzie może je znaleźć pierwszy lokalny mieszkaniec, któremu uda się na nie natknąć.

Zjawisko składania kamiennych jaj obserwowane jest od setek lat. Mieszkańcy tego regionu od dzieciństwa słyszeli opowieści o górze, która składa jaja, a większość z nich, gdy dojrzeje, udaje się tam, aby spróbować znaleźć upadłe kamienne jajo. Rozmiar znalezionych kamiennych jaj waha się od 20 do 60 cm. Mają ciemnoniebieski odcień i są niemal idealnie gładkie, dzięki czemu po oczyszczeniu i wypolerowaniu odbijają światło słoneczne pod pewnym kątem. Największe kamienie, jak się okazało, ważą ponad 272 kg!

Najbliższą wioską od Chang Dan Ya jest Gulu Village, stara dzielnica autonomicznego hrabstwa Sangdu Shui, w której mieszka 250 tysięcy Shui, czyli ponad 60% całej ich populacji w Chinach. Shui są jedną z 56 oficjalnie uznanych grup etnicznych w Chinach i żyli w regionie jeszcze przed dynastią Han. Chociaż sam region jest duży, wioska Gulu jest w rzeczywistości dość mała, mieszka w niej tylko kilkadziesiąt rodzin.

Nazwę Shui można przetłumaczyć jako „woda”, co jest całkiem odpowiednie, biorąc pod uwagę ich historię życia w pobliżu wody. Niezależnie od tego, czy są to rzeki, czy strumienie, lud Shui można znaleźć mieszkający w ich pobliżu. W pewnym momencie historii kilka społeczności Shui zostało zmuszonych do przeniesienia się w góry, gdzie żyją do dziś, zachowując swoją miłość do wody. Ich tradycje, folklor i inne wierzenia krążą wokół koncepcji wody. Większość ich ubrań jest barwiona w odcieniach koloru niebieskiego, aby pasowały do ​​koloru wody. W rzeczywistości język Shui został również zaprojektowany z myślą o wodzie, ponieważ w ich języku istnieje dziesięć różnych słów oznaczających „rybę”.

Od czasu odkrycia miejscowej góry składającej jaja miejscowi donoszą, że u podstawy skały znaleziono ponad 100 jaj. Obecnie we wsi znajduje się około 70 z nich, które są podzielone między rodziny w zależności od tego, kto znalazł je jako pierwszy. Reszta, jak powiedzieli, została sprzedana lub skradziona. Mieszkańcy Shuia wierzą, że kamienne jaja zrodzone z góry, która je znosi, przynoszą szczęście i pomyślność, a nawet czasami je czczą. Można je znaleźć w prawie każdym domu w wiosce i są bardzo szanowane przez tych, którzy je zbierają, ponieważ uważa się, że przynoszą dobrobyt i bezpieczeństwo ludziom, zwierzętom i domom.

Wciąż badane jest powstawanie tych tajemniczych kamiennych jaj. Na podstawie aktualnych badań uważa się, że te jaja i otaczające je skały w tym regionie powstały w okresie kambru około 500 milionów lat temu. Okres kambru był częścią ery paleozoicznej i jest znany z „eksplozji kambryjskiej” – okresu, w którym, zgodnie z zapisem kopalnym, powstała i zróżnicowała się większość głównych grup zwierząt na Ziemi. Geolodzy spekulują, że region ten był kiedyś pod wodą, co mogło z czasem przyczynić się do powstania tych jajowatych skał.

Uważa się, że w wyniku ciepła i kompresji tych kamiennych jaj w ciągu ostatnich 500 milionów lat zaczęto je uważać za skały metamorficzne. Skały metamorficzne powstają z istniejących skał magmowych lub osadowych, które są poddawane intensywnemu działaniu ciepła i ciśnienia pod ziemią przez dłuższy czas.

Profesor Xu Ronghua z Instytutu Geologii i Geofizyki Chińskiej Akademii Nauk twierdzi, że kamienne jaja są zrobione z dwutlenku krzemu, który musiał być obecny w regionie w okresie kambru. Jeśli to prawda, to, jak mówi, owalny kształt skał ma sens – ponieważ kula ma małą powierzchnię w porównaniu z innymi kształtami, cząsteczki krzemionki musiałyby przylgnąć, aby utworzyć kulę w wodzie, zanim zostaną ściśnięte do postaci Skały metamorficzne.

Bycie pod wodą również przyczyniło się do krągłości i gładkości kamieni. Gdy skały poruszają się po dnie oceanu pod wpływem otaczających prądów i zwierząt, zużywają się, stają się gładsze i bardziej zaokrąglone. Ta sama koncepcja dotyczy robienia szkła oceanicznego lub domowych kubków skalnych.

Krzemionka jest obecna w wielu skałach, przy czym niektóre skały mają jej więcej niż inne. Włókniste odmiany dwutlenku krzemu nazywane są chalcedonem. Przykładami chalcedonu są agat, krwawnik i onyks. Kwarc i meganit również składają się z krzemionki, ale każdy z nich ma inną fizyczną strukturę krystaliczną niż wszystkie inne przykłady. Nie jest do końca jasne, dlaczego jaja skalne są czarne, a nie przezroczyste, mleczne lub pastelowe jak inne kamienie krzemienia, ale naukowcy aktywnie próbują odkryć dalsze tajemnice dotyczące składu tych tajemniczych jaj skalnych.

Jednak obszar otaczający skałę poza jajami jest inny. Sam klif nie składa się ze skał metamorficznych. Zamiast tego otaczająca skała składa się ze skał wapiennych, które są uważane za skały osadowe. Skały osadowe można znaleźć bliżej powierzchni ziemi i składają się z ubitych osadów, takich jak piasek, gleba lub małe kawałki skał. Przykładami skał osadowych są wapień, piaskowiec i łupek. Te skały osadowe otaczające kamienne jaja mogły przyczynić się do ich kompresji i separacji w ciągu ostatnich 500 milionów lat.

Chociaż może się wydawać, że kamienne jaja powstają 30 lat i „rodzą się” na zboczu skały, w rzeczywistości tak nie jest. Jak wspomniano wcześniej, uważa się, że te kamienne jaja istnieją od około 500 milionów lat. Z biegiem czasu skaliste zbocze Chang Dan Ya zużyło się w wyniku wietrzenia i erozji. Zmiany temperatury i wpływ wiatru, wody, lodu, grawitacji, ludzi i zwierząt mogą ostatecznie spowodować erozję nawet największych skał, w tym gór.

Ponieważ skład kamiennych jaj i otaczającej je skały różni się od siebie, uważa się, że otaczająca skała po prostu zużywa się szybciej niż same kamienne jaja. Dzieje się tak dlatego, że skały wapienne rozkładają się szybciej niż skały metamorficzne. Skały wapienne składają się głównie z tlenku wapnia, dwutlenku węgla i tlenku magnezu. Mogą również zawierać śladowe ilości aluminium, żelaza, krzemu i wody. Otaczająca ją osadowa skała wapienna, ze względu na swój skład, rozpada się szybciej, odsłaniając z czasem kamienne jaja o różnym składzie. Ponieważ metamorficzne kamienne jaja nie zapadają się wraz z otaczającym klifem, wypadają z niego, gdy się zużywają.

Miejscowi w Gulu obliczyli, że każde kamienne jajo „złoży” się po około 30 latach od momentu, gdy po raz pierwszy pojawi się w skale, aż spadnie na ziemię. Kamienne jajo, które właśnie się wynurza, może leżeć przez kolejne 30 lat, zanim skała będzie wystarczająco zwietrzała, aby spaść, a kamienne jajo, które zostało już częściowo złożone, może leżeć tylko przez 10 do 20 lat. Ponieważ wszystkie kamienne jaja znajdują się w różnych miejscach na skale, teoretycznie jajo może spaść w każdej chwili, aby kolejna szczęśliwa osoba mogła je znaleźć.

Ponieważ góra nadal ulega erozji, na ścieżkach uczęszczanych przez mieszkańców Shui i innych turystów mogą zacząć pojawiać się kamienne jaja. Jeśli tak się stanie, podróżowanie chodnikami lub konno może być utrudnione i należy podjąć kroki w celu fizycznego usunięcia, lub zniszczenia wystających jaj.

Co czeka na słynną górę składającą jaja? W miarę jak zbocza góry ulegają erozji z czasem, więcej kamiennych jaj wyjdzie ze skały i spadnie na ziemię. Ponadto jaja mogą zacząć wystawać ze szczytu góry, ponieważ jest on erodowany przez ruch pieszy, jak już wspomniano. Geolodzy nie są w stanie dokładnie określić, ile jaj pozostało w górach, ale teoretycznie mogą znajdować się w całej górze, jeśli w regionie było wystarczająco dużo krzemionki w okresie kambru. Ostatecznie nikt się o tym nie dowie, dopóki w górach nie skończą się kamienne jaja – jeśli w ogóle tak się stanie.

W ciągu następnych kilku tysięcy lat góra będzie nadal erodować w glebie, pozostawiając te jaja. Jeśli jaja nie będą już zbierane, pozostaną na ziemi, gdzie również ulegną rozpadowi i zamienią się w osad, z którego ostatecznie utworzą się nowe skały osadowe. To cykl skał, o którym wszyscy uczyliśmy się w szkole podstawowej. Jednak bez narażenia na czynniki atmosferyczne, takie jak gleba, wiatr, woda i lód, kamienne jaja mogą być przechowywane przez ludzi znacznie dłużej, jeśli są starannie zbierane.

Źródło: InneMedium.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.