Szyszko wypowiada wojnę ekologom

Opublikowano: 11.12.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 349

Nawet 3 lata pozbawienia wolności ma grozić ekologom, którzy będą blokować decyzje urzędników mające wpływ na środowisko. Minister środowiska Jan Szyszko przygotował pakiet zmian w kilku kluczowych ustawach.

Szef resortu środowiska chce definiować co jest organizacją ekologiczną, która może występować jako strona społeczna przy ważnych inwestycjach ekologicznych. Ta definicja wyklucza Greenpeace, NGO i inne fundacje. Ponadto minister Szyszko planuje karać więzieniem wszystkich, którzy utrudniają wydanie urzędniczych decyzji mających wpływ na środowisko – informowało Radio ZET. Zdaniem przedstawicieli Greenpeace w resorcie Jana Szyszki przygotowany został zabójczy dla polskiej przyrody pakiet nowelizacji kluczowych ustaw. Ich zdaniem, kiedy w życie wejdą proponowane przepisy, środowisku naturalnemu w Polsce grozi katastrofa, a dodatkowo nasz kraj może stracić miliardy euro z funduszy europejskich.

“Ten projekt to zamach na polską przyrodę. To także prosta droga do załamania inwestycji współfinansowanych przez Unię Europejską” – komentuje proponowane przepisy Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska. Na projekt, do którego dotarły organizacje pozarządowe, w tym Greenpeace Polska i Fundacja Greenmind, składają się nowelizacje Ustawy o ochronie przyrody, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz Ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Projekt ministerstwa zakłada między innymi likwidację Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wraz z Regionalnymi Dyrekcjami i zastąpienie ich nową instytucją o ograniczonych kompetencjach. Drastyczne ograniczenie stronie społecznej możliwości działania w kwestiach ochrony środowiska oraz zniesienie kontroli nad działaniami Lasów Państwowych w zakresie ochrony przyrody. Zdaniem przedstawicieli Greenpeace zlikwidowanie GDOŚ i Regionalnych Dyrekcji szczególnie mocno uderzy w system ochrony polskiej przyrody. Instytucje te m.in. pilnują, by działalność inwestorów podlegała kontroli, a ich interesy nie dominowały bezwzględnie nad potrzebami natury i społeczeństwa. Bez tego nadzoru, a także bez kontroli społecznej, którą propozycje ministerstwa drastycznie ograniczają, polska przyroda zostanie bez niezbędnej ochrony. Przepisy przygotowane przez Ministerstwo radykalnie ograniczą możliwość działania społeczeństwa obywatelskiego w kwestiach związanych z ochroną środowiska.

Resort chce wprowadzić obostrzenia, które automatycznie wyeliminują niemal wszystkie organizacje pozarządowe z udziału w postępowaniach administracyjnych związanych z inwestycjami mającymi negatywny wpływ na środowisko. Resort Jana Szyszki chce pozbawić lokalne społeczności ważnego sprzymierzeńca w walce z budową uciążliwych obiektów, takich jak np. przemysłowe chlewnie, czy spalarnie odpadów. Proponowana nowelizacja przekazuje również szefom regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych nadzór nad przestrzeganiem przepisów o ochronie przyrody przez nadleśnictwa. Dotychczas leżał on w kompetencjach Regionalnych Dyrektorów Ochrony Środowiska. Oznacza to, że Lasy Państwowe będą pozbawione zewnętrznej kontroli na powierzonych im terenach cennych przyrodniczo. Dodatkowo Lasy Państwowe nie będą musiały uzgadniać z nikim zasad gospodarki leśnej w otulinach parków narodowych, a zasady ochrony w parkach krajobrazowych zostaną podporządkowane planom urządzenia lasów.

To oznacza pierwszeństwo wycinki przed ochroną przyrody. “Zrównoważony rozwój to m.in. rozwój gospodarczy z poszanowaniem ojczystej przyrody i praw człowieka” – powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska, podczas debaty “Lasy Państwowe kluczem do zrównoważonego rozwoju terenów niezurbanizowanych”. Minister Jan Szyszko podkreślił, że zrównoważony rozwój jest jednym z najważniejszych zadań, które stoją przed Ministerstwem Środowiska. Zaznaczył, że oznacza on wykorzystanie zasobów przyrodniczych do rozwoju gospodarczego, ale zgodnie z zasadą racjonalnego ich użytkowania. Jan Szyszko przypomniał też, że zgodnie z encykliką Ojca Świętego Laudato Si’ ludzkość musi zjednoczyć się w dążeniu do zintegrowanego i zrównoważonego rozwoju. Papieska encyklika poświęcona jest sprawom, które już od wielu lat stanowią problemem. To m.in. pogarszająca się jakość powietrza, postępujący proces wylesiania, degradacji gleb i lasów oraz zanik bioróżnorodności W trakcie debaty minister Szyszko mówił także o roli Lasów Państwowych w zrównoważonym rozwoju. “Lasy Państwowe są kluczową instytucją działającą na rzecz bezpieczeństwa ekologicznego Polski. Dzięki zwiększaniu powierzchni lasów nie straciliśmy ani jednego z występujących gatunków w Polsce” – podkreślił minister. Jak dodał istotne jest, by wykorzystywać polskie lasy do tworzenia nowych miejsc pracy na terenach niezurbanizowanych.

Źródło: Trybuna.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Czejna
Użytkownik
Czejna

Ekolodzy ile sa warci, to chyba wiekszosc zainteresowanych juz wie, ale dzialania tego typa wcale nie sa lepsze. Dlaczego kazdej nastepnej bandzie PoPisowej tak zalezy na jeszcze wiekszym rozchybotaniu Polski? Mozna wymiotow dostac.