Szyszko ogłosił stawki za wycinkę drzew

Opublikowano: 13.06.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 633

Rozporządzenie ma wejść w życie 17 lipca. Ekolodzy twierdzą, że „to wspaniały prezent dla deweloperów”.

Na stronach Ministerstwa Środowiska pojawił się projekt rozporządzenia, w którym zadeklarowano stawki za wycinkę poszczególnych gatunków drzew i krzewów. Stawki za wycinkę to podstawy służące do wyliczania opłat – za wycinkę legalną (inwestor mnoży wymiary obwodu pnia przez podstawę ustaloną w ministerstwie) oraz za nielegalną (wysokość kary również związana jest ze stawką dla poszczególnych roślin).

Przed tygodniem Andrzej Duda podpisał „lex Szyszko”. Według nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, ustalono nowe stawki, śmiesznie niskie w stosunku do wcześniejszych. Wycinane drzewa podzielone są na trzy grupy: na wycięcie brzozy, czeremchy, jodły, lipy, kilku gatunków kasztanowca i klonu, olchy, sosny czy świerku stawki będą wynosiły 25 i 30 zł. Za wycięcie roślin z kolejnej grupy (buk pospolity, dąb, grab, grusza, jabłoń, leszczyna turecka miłorząb) – stawki wyniosą 55 albo 70 zł (zależnie od gminy). Cis, głóg, jałowiec, jodła koreańska, oliwnik – to rośliny, których wycinka opłaci się najmniej. Stawki to 170 i 210 zł.

“W efekcie tak niskich stawek za wycięcie dorodnego klonu o obwodzie pnia ponad 300 cm będzie trzeba zapłacić tylko nieco ponad 9 tys. zł. Taniocha” – powiedział dla „Gazety Wyborczej” Piotr Tyszko-Chmielowiec z Instytutu Drzewa.

Przypomnijmy, że opłaty te nie dotyczą wycinek na prywatnych posesjach. Właściciele zobowiązani są wyłącznie wycinkę na swojej ziemi zgłosić. Natomiast inwestorzy, wycinający drzewa w celach gospodarczych, zobowiązani są do ponoszenia opłat. Ekolodzy wieszczą, że wobec tak niskich stawek, bardziej będzie im się opłacało karczować bez pozwoleń i zapłacić ewentualną karę, jeśli ministerstwo się zorientuje.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. skyhigh 13.06.2017 11:45

    a co z Limbą? zapomniał dziad wycenić?
    on jest gorszy od tych korników w Białowieży!

  2. Hassasin 13.06.2017 13:56

    Wiecie drodzy Państwo że woda w i sra elu jest reglamentowana ? I jest tam o 50 % za dużo ludzi, o jakieś 4 miliony. Bezpośrednie linie lotnicze od niedawna do Polski, teraz ułatwienia dla deweloperów w wycince drzew. ….4 miliony… to MUSI iść sprawnie :]
    Do tego odszkodowanie w liczbie 65 mld dolarów … robi się ciekawie ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.